Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
finanční podpora k důchodu
Otázka
Bydlím v domě,zemřel mi manžel.Dostala jsem vdovský důchod 1600 kč. Celkem mám důchod 9800 kč. Platím inkaso,plyn,topení,voda,popelnice,telefon,domovní daň. Nevím kde na tohle vemu peníze? Mám nárok na nějaké přilepšení? Děkuji za radu
Odpověď
Dobrý den,
věřím, že situace není jednoduchá. V dotaze uvádíte, že Váš příjem činí 9800 Kč, bohužel však neuvádíte, jaké náklady máte na bydlení. Je možné, že byste mohla mít nárok na příspěvek a bydlení. Jde o dávku státní sociální podpory, kterou se stát snaží přilepšit nejen rodinám, ale i jednotlivcům, při úhradě nákladů spojených s bydlením.
Podmínkou pro získání příspěvku na bydlení je, že jste buď vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu a máte zde hlášen trvalý pobyt. Při posuzování nároku na příspěvek se dále vychází z nákladů na bydlení a z příjmů všech osob, které mají v bytě nebo domě hlášen trvalý pobyt. Například pokud s Vámi bydlí další osoba a má zde hlášen trvalý pobyt, pak se její příjmy započítávají do celkových příjmů. Pokud nikdo další s Vámi nebydlí a nikdo nemá hlášen trvalý pobyt, pak se bude vycházet z Vašich příjmů, tj. 9800 Kč (může nastat i varianta, že s Vámi sice nikdo nebydlí, ale má zde hlášen trvalý pobyt - takovou osobou je možné na žádost vyloučit ze společně posuzovaných osob). Při výpočtu nároku na příspěvek se vychází tedy z příjmů, nákladů na bydlení a tzv. normativních nákladů na bydlení určených zákonem. Orientačně je možné zjistit si výši příspěvku na bydlení na internetových kalkulačkách (např. na www.vyplata.cz v sekci Výpočty).
O příspěvek na bydlení se žádá na úřadě práce příslušném podle Vašeho trvalého pobytu. Zde Vám poskytnou příslušný formulář žádosti (nebo je možné si jej vytisknout z webových stránek MPSV - http://portal.mpsv.cz/soc) a sdělí potřebné informace. O příspěvek je možné žádat až 3 měsíce zpětně.
Úřady práce vyplácejí ještě dávky pomoci v hmotné nouzi, a to příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi. Jde o sociální dávky pro lidi, kteří se nacházejí v tíživé sociální situaci, kdy je ohroženo uspokojování jejich základních životních potřeb. Úřady práce posuzují nejen majetkovou a finanční situaci žadatele, ale i jeho možnosti a schopnosti si situaci zlepšit, včetně uplatnění zákonných nároků (např. požádání si o příspěvek na bydlení, uplatnění nároku na výživné od potomků apod.). S příjmem 9800 Kč zřejmě nebudete uznána za osobu v hmotné nouzi pro účely příspěvku na živobytí, ale lze si např. představit, že byste byla v mimořádné situaci uznána za osobu v nouzi pro účely jednorázové pomoci (např. by se objevil mimořádný výdaj, na jehož úhradu byste neměla). Informaci o těchto dávkách přesto posílám k Vašemu zvážení, případně se na ně můžete informovat u úřadu práce.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou