když jsem nechodil do školy mám nárok na invalidní důchod

Dotaz ze dne 6. 6. 2016 19:36.

Otázka

Dobrý den chtěla jsem se informovat jestli má nárok na invalidní důchod má středně těžkou retardací nechodil vůbec do školy a od narození je neslyšící děkuji za vaši odpověď

Odpověď

Dobrý den,

podmínky vzniku nároku na invalidní důchod upravuje zákon o důchodovém pojištění v § 38 a následujících. Bohužel ve svém dotazu neuvádíte přesnější informace, s dovolením budu předpokládat, že se bavíme o osobě, která ještě nedosáhla důchodového věku nebo 65 let (pro úplnost také dodám, že nejde o osobu, která se stala invalidní následkem pracovního úrazu).

Pro vznik nároku na invalidní důchod je potřeba, aby pojištěnec

- stal se invalidním

- získal potřebnou dobu pojištění.

Invalidita je stav, kdy z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles pracovní schopnosti osoby nejméně o 35 %. Na základě prostudování vyhlášky o posuzování invalidity (č. 359/2009 Sb.), upozorňuji na Kapitolu VIII - "Postižení ucha, bradavkového výběžku, sluchu", kde oboustranná hluchota, v závislosti na tom, zda je kombinovaná s dalšími zdravotními problémy, je ohodnocena 40-80% poklesu pracovní schopnosti (od 50-69% se jedná o invaliditu druhého a od 70% výše o invaliditu třetího stupně). Naše poradna není schopna posoudit zdravotní stav ve vztahu k invaliditě a nároku na invalidní důchod (v této záležitosti by Vám více sdělil ošetřující lékař).

Potřebná doba pojištění je odstupňovaná v závislosti na věku osoby, a to takto:

do 20 let věku - méně než 1 rok

od 20 do 22 let - 1 rok

od 22 do 24 let - 2 roky

od 24 do 26 let - 3 roky

od 26 do 28 let - 4 roky

nad 28 let - 5 roků.

Potřebná doba pojištění se zjišťuje z období před vznikem invalidity, a jde-li o pojištěnce staršího 28 let, z posledních 10 let před vznikem invalidity. Doba pojištění se získává buď díky zaměstnání nebo studiem na škole (kromě povinné školní docházky).

Existuje tzv. "invalidita z mládí". Jedná se o případy, kdy má osoba zdravotní potíže např. již v dětství (od narození), a z toho důvodu pochopitelně není možné získat potřebnou dobu pojištění (osoba nikdy nepracovala, nestudovala, nebyla evidována na úřadu práce). Invalidní důchod z mládí lze přiznat od 18 let. Do té doby je tato osoba zabezpečena zejména na základě vyživovací povinnosti rodičů, příspěvkem na péči, případně některými sociálními dávkami.

Žádost o invalidní důchod se podává u okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) místně podle trvalého pobytu osoby, která nárok na invalidní důchod uplatňuje. Žádost si může podat buď oprávněná osoba nebo její opatrovník, případně za občany, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou sami žádost podat, mohou s jejich souhlasem a na základě potvrzení lékaře o zdravotním stavu těchto občanů podat tuto žádost jejich rodinní příslušníci.

Pokud osoba, na kterou se ptáte, je starší 18 let, pak doporučuji podat žádost o přiznání invalidního důchodu na příslušné OSSZ, případně může žádat vyplacení důchodu až 5 let zpětně, měla-li na něj již nárok.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Markéta Vávrová

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším