Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vyřadili mě z úřadu práce a jsem těhotná v 5 měsíci
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat vyřadili mě z úřadu práce, protože jsem nepřišla na schůzku kvůli nevolnosti a zapomněla jsem to oznámit a potom jsem jim přinesla i neschopenku od doktora kvůli problémům v těhotenství, ale i tak mě vyřadili. Nikam do práce mě nevezmou protože je to skoro rizikové těhotenství. Co mám dělat? Termín porodu mám až v dubnu. Mám pravo na nějakou finanční pomoc? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že Vás úřad práce sankčně vyloučil z evidence uchazečů o zaměstnání, neboť jste nesplnila povinnost dostavit se na sjednanou schůzku, ani jste se včas neomluvila. Zároveň zákon o zaměstnanosti říká, že je-li uchazeč o zaměstnání neschopen plnit povinnosti uchazeče ze zdravotních důvodů (jednoduše "práce neschopen"), pak je povinen toto oznámit úřadu práce v den, kdy je mu vystaveno potvrzení o "pracovní neschopnosti" (např. telefonicky, mailem) a toto potvrzení je povinen doložit do 8 dnů.
Podle judikatury by úřady práce měli velmi zvažovat podle individuální situace uchazeče, kdy jej sankčně vyloučí z evidence, neboť jde o velmi citelný zásah do života. V případě, který popisujete, dle mého názoru mohlo být rozhodnuto jinak, ne že Vás vylučují z evidence. Pokud máte ještě možnost se odvolat proti rozhodnutí úřadu práce, doporučuji tak urychleně učinit. Pokud však lhůta již uběhla, pak bohužel toto rozhodnutí nelze zvrátit odvoláním. Můžete zkusit požádat o přezkum řízení a uvést v něm důvody, proč jste se nedostavila na sjednanou schůzku, dále odkázat na rozhodování Nejvyššího správního soudu ČR, který opakovaně konstatuje, že by se sankční vyloučení mělo posuzovat individuálně (viz např. rozhodnutí (sp. zn. 4 Ads 109/2013).
Dále bych Vás upozornila, že máte povinnost platit si samostatně zdravotní pojištění od toho dne, kdy jste byla vyřazena z evidence uchazečů (pakliže se na Vás nevztahuje pojištění státem - nicméně doporučuji takt jako tak zajít na příslušnou pojišťovnu a nahlásit změnu v pojištění po ukončení evidence u úřadu práce). Toto je důležité proto, aby Vám nevznikl dluh na zdravotním pojištění.
Otázka finanční pomoci je složitá, k tomu nemáme dostatek informací o Vaší sociální situaci. Obecně je možné žádat o dávky státní sociální podpory (zejména příspěvek na bydlení, jste-li nájemce nebo vlastník bytu/domu, kde bydlíte a máte trvalý pobyt) a dále o dávky pomoci v hmotné nouzi. Tato druhá skupina dávek se vyplácí v situaci, kdy žadatel o dávku je bez finančního zabezpečení a nemá možnost si situaci zlepšit vlastním prací, využitím zákonných nároků (např. jiné sociální dávky, vyživovací povinnost manžela atd.) nebo majetku. Posuzují se příjmy a majetek všech společně posuzovaných osob, tedy i například příjmy Vašeho partnera, dále úspory na účtech, spoření, vyživovací povinnost rodičů atd. Do této skupiny dávek náleží příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Podrobnější informace naleznete na https://www.uradprace.cz/web/cz/socialni-tematika .
Žádost o sociální dávky se podává písemně na předepsaném formuláři, který si můžete vyzvednout na kterékoli pobočce úřadu práce nebo vytisknout z internetu. K vyřízení žádosti je příslušná Krajská pobočka Úřadu práce ČR podle místa Vašeho trvalého bydliště.
Také bych zvážila možnost, podat si novou žádost o zařazení do evidence uchazečů, ale až po uplynutí 3 či 6 měsíců ode dne vyřazení.
Pokud budete potřebovat další bližší informace, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo osobně.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou