prosim o pomoc

Dotaz ze dne 21. 4. 2012 09:26.

Otázka

dobrý den-prosím o radu - chtěla bych podat návrh na oddlužení k soudu/osobní bankrot/,chci se oddlužit jenom sama,jsou to moje dluhy-bez manžela.s manželem již delší dobu nežijeme ve společné domácnosti,ale nejsme rozvedeni.nevím si rady s vyplněním ,protože manžel podniká,tak neví co všechno mám nebo nenám uvést,jako třeba auto sloužící k podnikáni atd.prosím poradíte mi.zatím nemáme rozdělené sjm.děkuji vam předem.

Odpověď

Dobrý den,

na úvod Vás musím upozornit, že insolvenční zákon u oddlužení jaksi "zapoměl" na exisenci manželství a SJM a tudíž je na výkladové praxi soudu, aby tuto mezeru svým výkladel "zacelilo". To v praxi znamená, že se lze setkat s různým a někdy protichůdným výkladem, kdy např. při společném oddlužení manželů je jednou požadována úhrada 60 %, jindy 30 % a někdy dokonce 2x30 %. Je proto vhodné Vás varovat, že nelze na 100 % předvídat, jakým způsobem bude Vaše věc posouzena, jelikož výklad se liší nejen na úrovni vrchních soudů (Čechy X Morava), ale i krajských soudů a jednotlivých soudců jednoho soudů.

Začněme obecně - pro dluhy vzniklé za trvání manželství lze postihnout SJM i v případě, kdy jde o osobní dluh jednoho z manželů, který nespadá do SJM. V rámci insolvenčního řízení by se nemělo zhoršovat postavení věřitelů oproti exekuci, takže i v insolvenčním řízení je postižitelný pro Vaše osobní dluhy nejen Váš osobní majetek, ale i veškerý majetek spadající do SJM. Z tohoto důvodu je v návrhu na povolení oddlužení vyžadován souhlas druhého manžela, jelikož bude Vaším oddlužením citelně postižen a naopak bez jeho souhlasu není možné oddlužení povolit, jelikož by tím věřitelé přišli o možnost uspokojit se prodejem majetku ze SJM. Pokud by se jednalo o dluhy spadající do SJM, mělo by dojít ke společnému oddlužení manželů. Souhlas manžela se zde týká i jeho budoucích příjmů a tudíž se např. u pražského městského soudu setkáváme s tím, že v případě podání návrhu jedním z manželů je druhý manžel vyzván, aby se k řízení připojil, jelikož v opačném případě dojde k zahrnutí SJM (včetně budoucích příjmů) aniž by se na něj vztahovaly "výhody" režimu oddlužení. Ve Vašem případě o společném oddlužení manželů nemůžeme uvažovat, jelikož jde (jak uvádíte) pouze o Vaše osobní dluhy (předpokládám, že jde o dluhy vzniklé za trvání manželství, v opačném případě je situace ještě složitější) a dále je manžel podnikatel.

V současnosti tedy máte dvě možnosti:

a) uvést do návrhu nejen svůj osobní majetek, ale i majetek spadající do SJM, specifikovat, že jde o dluhy vzniklé za trvání manželství, ale jsou čistě Vaše osobní, nespadající do SJM.

V tomto případě mámě dvě rizika: postižení Vašeho manžela (respektive jeho odmítnutí souhlasu, jelikož se nebude chtít podílet na Vašem oddlužení) a zadruhé to, že soudce dojde k závěru, že tímto způsovem nelze v daném konkrétním případě postupovat (nedovolím si vyloučit).

b) nejprve rozvést manželství a vypořádat SJM a teprve poté podat návrh na oddlužení.

Je jasné, že zde je prvním rizikem čas, než se Vám podaří tyto věci vyřídit. Zadruhé je třeba počítat s tím, že soud bude zkoumat Vaše vypořádání majetku (bezpečnější by bylo vypořádání soudem), zda-li zde nebyl nepoctivý záměr zkrátit věřitele prostřednictvím pro ně nevýhodného vypořádání.

Na závěr pak nemohu neupozornit, že jsme zde řešili pouze otázky kolem SJM a nikoliv obecné podmínky pro oddlužení, které samozřejmě mohou rovněž vést k neúspěchu návrhu.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším