Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odstupné v insolvenci zaněstnance
Otázka
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak postupovat když mi bývalý zaměstnavatel nechce vyplatit odstupné ale jen část plus poslední plat. Máme podaný návrh na insolvenci ale není jěště povoleno. Jak postupovat. Moc děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že nárok na "řádné" odstupné Vám vznikl a nyní neřešíme, zda-li a na jaké odstupné máte mít nárok, ale pouze to, že Váš nárok nechce bývalý zaměstnavatel v plné výši proplatit.
Je-li na zaměstnavatele podaný insolvenční návrh, předpokládám, že je zaměstnavatel v úpadku či hrozícím úpadku a tudíž nemělo smysl vymáhat úhradu odstupného soudně (jelikož dle všeho by v době soudního rozhodnutí již nebylo z čeho pohledávku uspokojit). V takovéto situaci by Vaše pohledávka měla být v první řadě uspokojena v rámci insolvenčního řízení. Bude mít zvýhodněný režim, nicméně nemohu posoudit, jestli situace zaměstnavatele není do té míry špatná, že nebude možné Váš nárok uspokojit v plné míře.
V případě insolvence zaměstnavatele se zaměstnanci obvykle snaží získat alespoň částečnou náhradu svých nároků prostřednictvím systému tzv. ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. V principu jde o to, že stát prostřednictvím úřadu práce vyplatí část dlužných prostředků zaměstnancům a následně se sám na vlastní riziko snaží získat uspokojení takto "odkoupených" pohledávek v insolvenčním řízení.
Řešit lze nároky z měsíce ve kterém byl podán insolvenční návrh, tří kalendářních měsíců předcházejících a tří následujících, jsou-li uplatněny do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů ode dne, kdy úřad práce zveřejnil na své úřední desce informace o podání insolvenčního návrhu na zaměstnavatele.
V rámci uvedených mezí si zaměstnanec může zvolit období tří měsíců, za které chce nároky proplatit. Z hlediska odstupného je nepříjemná skutečnost, že odstupné se posuzuje společně se mzdou se kterou mělo být vyplaceno a následně se naráží na limit, že nároky připadající na jeden měsíc se uspokojují maximálně do 1,5 násobku rozhodné částky, která je vyhlašována podle průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok (v současnosti jde o 24 319 Kč, takže 1,5násobek vychází na 36 478,5 Kč. V tomto ohledu by tudíž mohlo být výhodné, pokud by zaměstnavatel vyplatil "dobrovolně" část nároku a Vy jste pak přes úřad práce získala zbytek, či alespoň část zbytku.
Další podrobnosti k tomuto včetně formulářů nalezete na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence.
Co by nebylo uhrazeno ani zaměstnavatelem ani úřadem práce by pak mělo "šanci" v samotném insolvenčním řízení. Ale zde bude záležet, jak jsem již ostatně v úvodu zmiňoval, na stavu majetku zaměstnavatele.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.