Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dotaz na darovaci sml+diety
Otázka
dobry den,jsem ridic mkd.dluhy mi nadelala byv.pritelkyne ve velkem rozsahu,nepolapitelna a presvedciva zlodejka.potvrzeni prijmu je zde velmi tezke,jelikoz se sklada ze zakladu+diet,kt.soud jen,tak nemuze postihnout.napsal jsem cestne prohl.,ze se vzdavam diet po dobu nezbytne nutnou pro sve veritele.chci se zeptat,co je lepsi...priznat a dat soudu vse a mne zustane,jen to malo,dle zakona nebo jen cistou mzdu(zaklad),kt.je nizka a zbytek na darovaci sml? Jaka specifika (jak vypada,nalezitosti)musi mit darovaci smlouva pro oddluzneni,aby byla adekvatni pro soud?doklada se prijem darovaneho?a treti varianta,mam soudu navrhnout nejakou konkretni castku,kt.jsem ochotny splacet?prosim, o radu a dekuji
Odpověď
Dobrý den,
budu se snažit postupně odpovědět na Vámi položené otázky. Ze zaslaného dotazu vyplývá, že uvažujete o vstupu do oddlužení. Jednou ze stěžejních podmínek, kterou je nutné splnit, je skutečnost, že dlužník je schopen uhradit v průběhu oddlužení alespoň 30 % závazků nezajištěným věřitelům, přičemž je nutné při zjišťování této podmínky zohlednit výši odměny insolvenčního správce, která činí za dobu oddlužení 65.340,--Kč. Podotýkám, že odměna insolvenčního správce musí být uhrazena ve výši 100 %.
Zároveň platí jak v exekuci tak insolvenci, že provádět srážky ve větším rozsahu, než dovoluje zákon, je nepřípustné, a to i když s tím povinný souhlasí.
Jinými slovy, v oddlužení by Vám nemohlo být sráženo více, než dovoluje zákon. Fakticky to znamená, že by Vám byly prováděny srážky ze mzdy, náhrady mzdy, nemocenské atd., ale diety jak jste sám správně uvedl, postižitelné nejsou, což vyplývá mj. § 277 odst. 2 Občanského soudního řádu a potvrzuje soudní praxe např. rozsudek Vrchního soudu v Praze sp. zn. 3 VSPH 97/2012-A-15, celé znění dohledáte zde: http://kraken.slv.cz/3VSPH97/2012
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Vámi uváděné diety opravdu nelze v oddlužení a potažmo ani v exekuci postihnout. V případě, kdy Vám Vaše základní mzda nepostačí k splnění podmínky uhrazení alespoň 30 % závazků nezajištěným věřitelům + odměny insolvenčního správce, je potřeba zvážit, jakým způsobem byste si mohl zvýšit svůj příjem. V úvahu přichází brigáda (ne však na základě živnostenského listu!!!) nebo uzavření darovací smlouvy s osobou, která by byla ochotna Vám pravidelně přispívat částkou, která by dorovnala potřebnou výši příjmu. Zároveň by bylo vhodné, aby Váš příjem byl při vstupu do oddlužení takový, že by bylo možné předpokládat, že máte určitou rezervu nad potřebnou hranicí 30 % tj. abyste byl schopen splnit na více jak 30 %. Lze totiž očekávat, že se v dalších letech zvýší Vaše nezabavitelná částka, což by mj. znamenalo, že by Vám bylo možné strhávat méně než nyní.. Dále je také potřeba brát v potaz případné změny ve Vašem osobním životě např. vznik další vyživovací povinnosti, nemoc apod.
Zajímalo Vás, jaká specifika musí mít darovací smlouva uzavřená pro účely oddlužení. V zásadě téměř totožné jako klasická darovací smlouva. Mělo by z ní vyplývat, kdo smlouvu uzavírá (tj. specifikovat dárce i obdarovaného), za jakým účelem a po jakou dobu a především jaká je výše daru. Pro účely oddlužení je potřeba, aby na smlouvě byly úředně ověřené podpisy obou stran. A také se na rozdíl od ostatních listin, soudu dokládá originál této smlouvy. Příjem dárce se nedokládá. Většina soudů vůbec solventnost osoby dárce nezkoumá.
Také Vás zajímá, zda máte soudu navrhnout nějakou konkrétní částku, kterou jste ochoten splácet. Ze zákona vyplývá, že dlužníkovi kterému bylo povoleno oddlužení a následně bylo schváleno jeho plnění prostřednictvím splátkového kalendáře, jsou prováděny srážky v takovém rozsahu jako při exekuci pro přednostní i nepřednostní pohledávky více viz http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-13.php?stayform=true
Výše srážek je tedy upravena zákonem, konkrétně nařízením vlády č. 595/2006 Sb. nařízení o nezabavitelných částkách. Insolvenční zákon však připouští jedinou situaci, kdy si dlužník může požádat, aby mu byly prováděny nižší než jsou zákonem stanovené srážky viz kolonka č. 15 formuláře Návrhu na povolení oddlužení. Tuto možnost však má pouze tehdy, když lze předpokládat, že bude schopen v průběhu oddlužení uhradit alespoň 50 % závazků nezajištěným věřitelům. Svoji žádost musí dlužník odůvodnit, důvody prokázat a v neposlední řadě je potřeba vědět, že požádat o tuto možnost, má dlužník pouze na začátku insolvenčního řízení. Svojí povahou však jde o opačnou situaci, než řešíte - dlužník chce platit méně, nikoliv více.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou