Partnerova Exekuce v budoucim manzelstvi

Dotaz ze dne 15. 5. 2013 14:00.

Otázka

Dobrý den, Jsem na MD a s přitelem planujeme v lete svatbu. Přítel má několik exekucí, které splácí. Chtela jsem se zeptat, jestli dluhy, které měl jeste před svatbou můzou nejak ovlivnit dalsi pusobení v manželství. Myslím tím, jestli mi můžou zablokovat účet, strhávat si z něj peníze, zabavit nam majetek apod. Předem děkuji za odpověďhttp://www.spolcest.cz/admin/helpdesk/question-queue/

Odpověď

Dobrý den,

Vámi zmiňovaná možnost postižení mzdy či účtu manžela povinného platí pouze ohledně závazků spadajících do společného jmění manželů. V popsaném případě jde jasně o dluhy vzniklé před uzavřením manželství a tudíž byste kvůli nim neměla být postižena. Nelze však vyloučit, že by některý z exekutorů Váš účet zablokoval či nařídil srážky ze mzdy a Vy byste mu obratem musela dokládat, že jde o dluhy z doby před uzavřením manželství.

Pro dluhy manžela vzniklé před uzavřením manželství byste se tudíž sama neměla dostat do exekuce, ale to neznamená, že se Vás exekuce nijak nedotknou. Obecně sice platí, že v případě dluhů vzniklých před manželstvím má být postižen osobní majetek dlužníka a nikoliv majetek manželky, či majetek spadající do následně vzniklého společného jmění, ale existují zde dvě základní úskalí:

1) v případě exekuce na movité věci soudní exekutor provádí exekuci v bytě užívaným povinným, přičemž na místě nemá prostředky ani zmocnění k tomu, aby řešil, kdo je skutečným vlastníkem té které věci. Je tudíž možné, že je sepsán a případně i odvezen majetek, který je ve výlučném majetku manželky povinného, nebo majetek spadající do společného jmění manželů a následně je nutno podávat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a dokládat, že dotčený majetek patří pouze manželce povinného, nebo že jde o majetek spadající do společného jmění manželů (zde si dovolím upozornit, že navzdory rozšířenému mýtu, samotné držení účtenky bez vyznačení osoby kupujícího či čísla platební karty nedokazuje, kdo dotčenou věc zakoupil),

2) je-li zde více věřitelů a manžel je v úpadku (který lze dovodit také z toho, že pohledávku nelze uspokojit prostřednictvím exekuce), může být na Vašeho manžela prohlášen konkurs, což by znamenalo, že zanikne společné jmění manželů a majetek, který ho tvořil se vypořádá mezi manželi, přičemž vypořádací podíl dlužníka se rozdělí mezi věřitele.

Dále je třeba brát v úvahu, že výše uvedený režim je dán právními předpisy a aplikační praxí soudů a tudíž se může změnit (např. před rokem manželky dlužníků netušili, že jim nyní budou postihovány účty a příjmy).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším