dotaz na zrušení darovací smlouvy

Dotaz ze dne 5. 12. 2013 18:06.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu sestra požádala o odlužení ,její příjem nestačí na pokrytí dluhů tedy mne požádala o darovací smlouvu na 3400kč po dobu 5 let kdy bude odlužení ukončeno. Je to velmi dlouhá doba a stát se může cokoliv mohu přijít o práci,nebo onemocnět tedy o příjem ze kterého budu hradit příspěvek.Je možno tuto smlouvu vypovědět setra mi řekla že jí právník sdělil že je soudně nevymahatelná.Já jsem se dočetla že je to jinak. Můžete mi poradit jak to tedy je? Dům kterým ručí za své dluhy je již v eurodražbách dražba je za 32 dní. Děkuji za odpověď.

Hezký den

Odpověď

Dobrý den,

uzavření darovací smlouvy, která má za účel vyrovnat chybějící příjem dlužníka, je nástroj, který se užívá v případě oddlužení formou splátkového kalendáře.

Výše daru by měla být přiměřená, neměla by např. tvořit polovinu potřebného příjmu. V opačném případě soudy dospěly k názoru, že by se mohlo jednat o nepoctivý záměr. Důvodem je především výchovný aspekt oddlužení. Nelze však také opomenout, že v případě výpadku slíbeného daru, je odpovědností dlužníka, aby si tuto mezeru v plánovaných příjmech co nejrychleji zaplnil např. přivýdělkem, jinou smlouvou o daru.

V případě kdy by dárce, v tomto případě Vy, přestal svoji povinnost plnit, není zcela vyloučeno, že by dlužník - Vaše sestra byla ze strany soudu a insolvenčního správce tlačena k tomu, aby po Vás začala vymáhat slíbenou částku soudně. Pokud by však jednalo o výpadek daru nikoliv ze "svévole" dárce, ale např. proto, že onemocněl, ztratil zaměstnání (viz důvody, které jste uváděla), nelze vyloučit, že by soud mohl dojít k závěru, že by bylo v rozporu s dobrými mravy po dárci sjednaný dar vymáhat. Případně by mohl shledat, že by daná pohledávka byla zjevně nevymahatelná, tudíž není na místě činit další kroky.

V průběhu insolvenčního řízení se však může měnit situace jak u dárce tak dlužníka oběma směry. V praxi se tak již stalo, že se zvýšil příjem dlužníka natolik, že byl schopen i bez sjednaného daru uhradit věřitelům alespoň 30 % závazků nezajištěným věřitelům. Na základě této skutečnosti mohou nastat dvě situace: a) soud situace více neřešil (v případě nesplácení sjednaného daru) nebo b) si dlužník požádal o zrušení sjednané darovací smlouvy, přičemž soud žádosti vyhověl.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že soud vždy posuzuje případné vymáhání sjednaného darovací smlouvy individuálně, proto nelze jednoznačně říci, zda by soud po sestře vyžadoval vymáhání sjednaného daru či ne.

Vzhledem k Vámi uváděné informace ohledně prodeje nemovitosti v dražbě, může dojít i k situaci, kdy Vaše sestra vstoupila do oddlužení, nicméně její zajištěný věřitel se nepřihlásil a danou nemovitost prodá mimo insolvenční řízení. Zde chci podotknout, že případný prodej nemovitosti by mohl mít vliv na insolvenční řízení sestry v situaci, kdy by byla nemovitost prodána za vyšší částku než je částka dluhu včetně nákladů řízení. Tehdy by tento "přeplatek" byla povinna použít jako mimořádnou splátku, což by jí mohlo pomoci "přehoupnout" se přes potřebných 30 % úhrady závazků nezajištěným věřitelům i bez darovací smlouvy.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším