Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce na sirotci duchod
Otázka
Dobrý den, byl na me vyhlasen konkurz a zablokovaly my ucet na ktery je posilán muj vdovsky a sirotci duchod.. chci se zeptat jestly ma narok exekutor na sirotci duchod ktery patri memu synovi.. dekuji
Odpověď
Dobrý den,
sirotčí důchod syna není důvod v rámci exekuce postihovat, ale nařízení exekuce na bankovní účet se nařizuje bez toho, aby banka měla zkoumat, z jakého důvodu přišla na postižený účet ta či ona platba.
Pokud jde o Váš vdovský důchod, tak ten je sám o sobě postižitelný vedle ostatních postižitelných příjmů formou srážek z příjmu. Takže pokud byste např. pobírala mzdu 10 000 Kč a vdovský důchod 5 000 Kč, prováděly by se exekuční srážky z částky 15 000 Kč. Opět ovšem jako u sirotčího důchodu platí, že banka nezkoumá, jaké prostředky jsou poukázány na účet a zkrátka zablokuje vše (toliko existuje jednorázová možnost požádat o uvolnění částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce, což v současnosti vychází na 6 820 Kč).
V první řadě lze doporučit okamžitě požádat o změnu způsobu výplaty důchodů (z hlediska exekucí je ideální nechat si důchody posílat poštou), vedle toho lze požádat soudního exekutora o uvolnění dotčených prostředků z titulu, že se jedná o nezabavitelnou část Vaše vdovského důchodu (což může a nemusí být pravda - záleží zda a jak probíhají u Vás srážky z příjmů) a důchod náležející dítěti. Je nicméně otázkou zda a jak rychle exekutor bude ochotný prostředky uvolnit - jde o právně spornou otázku, takže počítejte s možností, že exekutor prostředky uvolnit odmítne.
Lze formálně podat žádost o vyloučení příslušných částek z exekuce (adresuje se exekutorovi), kterou by v případě odmítnutí měl soudní exekutor předat k rozhodnutí soudu, rovněž je vhodné o situaci informovat věřitele (oprávněného) někteří v této situaci následně odsouhlasí, aby tyto prostředky byly uvolněny.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.