Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
insilvence a brigáda
Otázka
dobrý večer,moc Vás prosím o radu.Jsem v insolvenci a mám schválený splátkový kalendář.Nastoupila jsem do zaměstnání pod agenturou,kde jsem při první výplatě zjistila,že po odečtení cesty mi nezůstává,ani životní minimum,tak jsem dala výpověď.Abych nezůstala bez prostředků,tak jsem si našla práci,ale tam mi sdělili,že mi dají smlouvu,jen jako brigádnici,že už nechtějí lidi na HPP.Jak se splácí z tohoto insolvence?Moje ins.správkyně se mnou komunikuje minimálně a nevím kam jinam se obrátit.Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
v první řadě je třeba upřesnit, co se skrývá pod "brigádou". Tento termín se v běžném jazyce používá pro výdělečnou činnost, která má krátkodobý či doplňkový charakter a nejde z něj dovodit o jaký právní typ pracovněprávního vztahu se jedná. Termín se zpravidla používá pro práci konanou na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP).
Pokud jde o DPČ, tak ta nepředstavuje z hlediska insolvenčního práva problém - srážky z DPČ se provádí zcela identicky jako z pracovního poměru, takže je zde pro výpočet zcela jedno, jestli se např. 10 000 Kč vydělá na základě pracovního poměru nebo DPČ. Situace je ale podstatně složitější pokud jde o dohodu o provedení práce, insolvenční zákon totiž podrobněji neřeší provádění srážek a odkazuje na předpisy exekučního práva, respektive na občanský soudní řád. Zde pak nalezneme, že dohoda o provedení práce nepodléhá režimu exekuce/výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy a jiných příjmů (to neznamená, že příjem z DPP není exekučně postižitelný, akorát se postihuje v jiném režimu).
Pokud se tedy budeme držet textu zákona, dojdeme k závěru, že DPP nelze zařadit mezi příjmy započítávané pro insolvenční srážky. V takovém případě si je pak třeba odpovědět na otázku, zda je příjem z DPP na místě považovat za mimořádný příjem, který je dle insolvenčních předpisů nutné použít na mimořádnou splátku závazků a to v celém rozsahu (insolvenčnímu spráci se odvede 100 % příjmu z DPP). Pokud bychom příjem z DPP za mimořádný příjem nepovažovali, znamenalo by to, že ho nelze v oddlužení postihovat.
Obě z výše uvedených variant výkladu má dosti problematické důsledky. Osoba, která by měla příjmy pouze ve formě DPP, by musela u první varianty odevzdat 100 % svých příjmů, což by prakticky oddlužení znemožňovalo. U druhé varianty výkladu by se jak nabízelo zneužívat DPP ke krácení věřitelů (část příjmu by se odklonila na formu DPP která by nebyla postižena srážkami ani by nebyla postižena celá jako mimořádný příjem) tak by zde byli v nevýhodě "poctiví" žadatelé o oddlužení, jelikož pokud by příjem nebylo možné postihovat srážkami ani jako mimořádný příjem, znamenalo by to, že pro účely oddlužení tyto příjmy "neexistují" a tudíž by dlužník nesplňoval podmínku příjmu zajišťujících úhradu minimálně 30 % nezajištěných dluhů.
Z hlediska účelu a smyslu splátek v oddlužení by se tudíž u DPP, která má pravidelný charakter nabízelo k ní přistoupit jako ke mzdě a provádět s ní srážky jako by šlo o příjem z DPČ či z pracovního poměru, ale jde o výklad spíše praktický (a snažící se respektovat smysl a účel právní úpravy) než přesný, takže v žádném případě nelze bez dalšího spoléhat na to, že se s ním Vaše insolvenční správkyně a Váš insolvenční soud ztotožní. Osobně bych tudíž rozhodně zkusil promluvit si o tomto s ins. správkyní a pokud Vám např. sdělí, že rozhodně bude požadovat 100 % takovéhoto výdělku, je k uvážení, zda-li chcete jít se správkyní do sporu o "správný" výklad zákona, nebo raději zkusíte vyjednat např. již v úvodu zmíněnou "bezproblémovou" DPČ. Nezbude-li Vám než nastoupit na DPP a od ins. správkyně neobdržíte žádné vyjádření, lze označit za asi nejrozumnější postup nahlásit dotčený příjem a odvést z něj částku odpovídající srážkám z pracovního poměru či DPČ (výši srážek si můžete přepočítat na www.vyplata.cz - platí výpočet pro přednostní srážky) a vysvětlujícím dopisem, že se domníváte, že tento příjem podléhá v oddlužení režimu mzdy, s tím, že pokud se mýlíte, omlouváte se za to, že jste si dotčenou věc špatně vyložila a obratem sjednáte nápravu (což následně záleží na výkladu správkyně, pokud se ho rozhodnete akceptovat - může zde zaznít jak to, že byste si měla zařídit jiný příjem ze kterého budete platit odpovídající částku, zatímco DPP Vám zůstane (často řešeno smlouvu o daru), nebo také po Vás může být požadováno, abyste zaslala zbytek odměny).
Jak vidíte, pokud není možná "rozumná dohoda" či ideálně není režim DPP řešen přímo v rozhodnutí soudu, jde o poměrně rizikovou situaci, takže osobně doporučuji se DPP spíše vyhýbat a preferovat (pokud nejde pracovní poměr) formu DPČ.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.