Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dotaz,jak se vypořádat s insolvencí bývalé manželky?
Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jak mám postupovat ve vymáhání přeplacení podílu po bývalé manželce?Po rozvodu ( 3 roky ) podala žádost o osobní bankrot a je- likož figuruji u jednoho př.úvěru jako spoludlužník a tento nebyl zahrnut do vyrovnání SJM musím nyní splácet.Banka si také dala pohledávku do insolvece na tu samou částku,kterou chce i po mě. Jakým způsobem mohu z titulu vypořádání po ní požadovat alespoň úhradu toho oč je přeplacen určený podíl?
Odpověď
Dobrý den,
je třeba rozlišovat odpovědnost vůči věřiteli a vypořádání závazku mezi spoludlužníky. Pro věřitele je podstatné, že Vás má oba podepsané jako spoludlužníky a následně má na základě toho právo (předpokládám, že jde o spoludlužnictví rukou společnou a nerozdílnou) vymáhat po kterémkoliv ze spoludlužníků či po obou spoludlužnících celou částku, aniž by musel řešit, že jste se rozvedli, že došlo k nějakému vypořádání atd. Pokud jeden ze spoludlužníků vstoupí do oddlužení (osobního bankrotu), je zcela v pořádku, pokud věřitel přihlásí celou výši pohledávky do oddlužení a zároveň požaduje (respektive vymáhá) úhradu totožné částky po kterém spoludlužníkovi.
Vtip spočívá v tom, že v okamžiku, kdy vymůže určitou částku po jednom či druhém ze spoludlužníků, musí u druhého spoludlužníka ponížit požadovanou částku. Např. pokud by zbývalo k úhradě 200 000 Kč, kterou by věřitel souběžně vymáhal po Vás i po bývalé manželce a od Vás získal úhradu ve výši 150 000 Kč, musí nahlásit do oddlužení, že jeho pohledávka klesla z 200 000 Kč na 50 000 Kč (pokud by to sám neučinil, po doložení rozhodných skutečností by o věci rozhodl insolvenční soud). Stejně samozřejmě funguje společné odpovědnost i na opačnou stranu - pokud manželka v rámci oddlužení uhradí 70 000 Kč, může po Vás věřitel vymáhat již jen 130 000 Kč (v rámci zjednodušení věci neřeším věci jako jsou náklady, úroky, smluvní pokuty atd.).
Hned na úvod jsem zmínil, že věřitele nezajímá vypořádání mezi spoludlužníky. Jakým způsobem se lze vypořádat. Neuvádíte podrobnosti ohledně toho, jakým způsobem bylo vypořádáno společné jmění manželů, pokud v rámci vypořádání nebylo smluveno ani soudem stanoveno nějaké jiné pravidlo, tak pro závazky, které nebyly jinak vypořádány platí, že za se mezi bývalé manžele rozdělí 50:50. Budete-li tudíž z pozice spoludlužníka povinen uhradit více než 50 % společné pohledávky (vůči věřiteli je pohledávka společná bez ohledu na vypořádání), vzniká Vám tím v rozsahu částky zaplacené nad Váš podíl pohledávka vůči bývalé manželce a Vy co do této částky můžete vstoupit do oddlužení na místo věřitele (věřitel má povinnost uvést, že beze zpět část pohledávky vzhledem k plnění od spoludlužníka, soud Vás následně vyzve, abyste v případě zájmu ve stanovené lhůtě vstoupil coby dlužník do oddlužení - viz ustanovení § 184 insolvenčního zákona).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.