Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozdělení insolvence
Otázka
Dobrý den, již dva roky nežiji se svojí manželkou. Před jejím odchodem jsme žádali o insolvenci, protože manželka nadělala strašné dluhy, jako např. pokuty na jízdném, kreditní karty apod. Já mám v insolvenci zahrnutou jen jednu svoji půjčku, zbytek dluhu pochází od ní.Jen co nám soud insolvenci schválil odešla a zanechala mi tři děti. Mě stále každý měsíc odchází poměrně vysoká částka s platu a mám co dělat abych nás uživil. Manželka si žije dobře, protože jí s platu strhávaji podstatně menší část peněz a z hrazením alimentů si hlavu nedělá. Prosím o radu jak by vše probíhalo, kdybych nechal insolvenci rozdělit, nechci za ni hradit dluhy, které ona nadělala bez mého vědomí. Předem děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
bohužel současná právní úprava insolvence v současnosti rozdělení oddlužení neumožňuje. Pokud manželé vstoupí do společného oddlužení, je oddlužení společné bez ohledu na to, zda trvá jejich manželství. Můžete samozřejmě zkusit s manželkou vyjednávat na téma, jak by se v současné situaci měla chovat a jak by měla co hradit, jelikož podle popisu se zdá, že případný neúspěch oddlužení by pro ni byl tíživější, než pro Vás (plný rozsah důsledků pro ni a pro Vás však takto "od stolu" neodhadneme). V krajním případě si lze totiž představit, že byste soud upozornil, že manželka neplní svoji povinnost hradit výživné, což může soud vést k tomu, aby oddlužení zrušil (ostatně po čtyřech měsících neplacení se stává z neplacení výživného trestný čin).
V zásadě tak lze uvážit:
1) promluvit si s manželkou, upozornit jí, že při stávajícím jednání dojde k zrušení oddlužení, což pro ni bude horší než pro Vás, 2) upozornit soud na jednání manželky navrhnout zrušení oddlužení (což by znamenalo zrušení oddlužení pro Vás oba), 3) dál usilovat o to, aby oddlužení úspěšně "doběhlo".
Jde o poměrně zásadní rozhodnutí, takže lze v případě potřeby doporučit situaci probrat konkrétněji spíše na osobní konzultaci ať již v naší, či jiné asociační poradně (www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.