Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak danou situaci řešit?
Otázka
Dobrý den,přítel je s bývalou manželkou v insolveci,nyní je přítel rozvedený a chystáme společnou svatbu.Chci se zeptat,jaký dopad bude mít jejich insolvence na mou osobu?Já s jejich dluhy nemám nic společného.Kdyby mezi mnou a přítelem v budoucnu došlo k rozvodu?Nebo když vezmu úplně šílenou tragickou věc-popř.úmrtí přítele(mám dvě děti a jako máma musím být zodpovědná).Moc děkuji
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že insolvence Vašeho snoubence probíhá schváleným oddlužením formou splátkového kalendáře. V takové situaci jsou postiženy příjmy a případné mimořádné příjmy dlužníka (za mimořádný příjem se považuje i dědictví, takže byste měla kalkulovat nejen s tím, že by se něco mohlo stát Vašemu budoucímu manželovi, ale rovněž s tím, že by se něco během manželství mohlo stát Vám - během oddlužení by to znamenalo, že by manželův díl na Vaší pozůstalosti šel jako mimořádná splátka na jeho dluhy, takže je otázka, zda např. v tomto ohledu nepořídit závěť, podle které by dědily pouze Vaše děti), ale nedochází k postihování majetku dlužníka (tedy ani majetku, který nabude do společného jmění manželů).
Pokud bychom vyšli z předpokladu, že snoubenec s bývalou manželkou oddlužením úspěšně projde a nebudou zde žádné zbývající dluhy, na které by se nevztahovalo osvobození od povinnosti splácet, nemuseli by se Vás jeho dluhy dotknout nad rámec již zmiňovaného postihování snoubencových příjmů.
Těžko však odhadneme riziko, že se snoubenci nepodaří oddlužením úspěšně projít (netušíme jaký je současný stav věci - bez bližších informací člověk neposoudí, zda-li je vše "na dobré cestě", či se naopak za dlužníkem "valí sněhová koule", která ho dříve či později smete). Doufám, že z hlediska insolvenčních splátek nebude představovat problém samotné uzavření manželství (nezabavitelná částka na manželku znamená ve výsledku nižší % uspokojení věřitelů a nevím, jak velkou rezervu na splnění oddlužení Váš snoubenec má).
Počítat je třeba nejen s tím, co se může stát na straně Vašeho snoubence, ale rovněž s tím, co se může stát na straně jeho bývalé manželky - společné oddlužení manželů totiž i po zániku manželství trvá jako za manželství "společně a nerozdílně" a i když si bude Váš snoubenec vše řádně plnit, může být společné oddlužení zrušeno kvůli případnému pochybení jeho bývalé manželky. Zrušení oddlužení by znamenalo, že se dostáváte do situace manželky dlužníka, který má dluhy z doby před manželstvím. Může dojít na postižení Vašich účtů (podle současné úpravy však již nedochází k postižení Vašeho příjmu), kdy Vám zákon umožňuje vybrat polovinu prostředků, které by se na účtu nacházely ke dni doručení příslušného exekučního příkazu bance, celé účty však lze vyvázat z exekuce (formou tzv. částečného zastavení) pouze pokud byste prokázala, že na nich nejsou žádné prostředky, které by jinak spadaly do společného jmění manželů. Dále může dojít k postižení společného jmění manželů (nikoliv však Vašeho osobního majetku), přičemž skutečnost, že jde o dluhy z doby před manželstvím umožňuje žádat zastavení exekuce co do části společného majetku, který odpovídá Vašemu vypořádacímu podílu.
Tradiční problém pak představují movité věci v místě, kde se zdržuje dlužník - exekuce na movité věci totiž v první fázi nerozlišuje o čí věci se jedná a je až následně na vlastníkovi, aby se proti postižení věcí vůči exekutorovi písemně bránil s tím, že jde o jeho osobní věci, či že jde o věci spadající do společného jmění, které nemají být postiženy v plném rozsahu. Důležité si je uvědomit, že v těchto ohledech je důkazní břemeno na vlastníkovi dotčených věcí, takže mám-li v předmětném bytě své osobní věci, měl bych být schopen adekvátně prokázat, že jsem jejich vlastníkem, jelikož v opačném případě budou postiženy a následně prodány na základě domněnky, že jde o majetek dlužníka.
Když výše uvedené shrnu - pokud by došlo k úspěšnému absolvování oddlužení, nemusely by se Vás dluhy snoubence negativně dotknout (nepočítám-li skutečnost, že do skončení oddlužení může mít dlužník pouze omezené příjmy, ale na tuto skutečnost jste zřejmě již ze současnosti zvyklá). Na druhou stranu člověk nikdy nemůže vědět co život přinese, takže lze doporučit uvážit uzavření předmanželské smlouvy, i když musím upozornit, že ani od ní v případě "potíží" nemůžete očekávat 100 % ochranu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.