jak dlouho trvá insolvenční řízení při oddlužení zpeněžením majetkové podstaty?

Dotaz ze dne 20. 2. 2016 13:57.

Otázka

Dobrý den,chci se zeptat jestli je nějaká daná lhůta na zpeněžení majetku insolvenčním správcem?Jde mi o to jestli mohou majetek zpěněžit až do 5let.Také se chci zda se do 5 let trvání odlužení počítá již schválení soudem nebo až schválení ukončení insolvence soudem a pak běží ta 5-ti letá lhůta popř.zda jde tato lhůta zkrátit nebo jestli při zpeněžení majetku je to jinak?Jde mi i to kdy si budu moc vzít hypotéku.Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud se bavíme o insolvenci řešené oddlužením, tak existuje dvě formy:

a) splátkovým kalendářem (max. na 5 let), b) zpeněžením majetku.

jednu z těchto forem si vyberou nezajištění věřitelé a pokud by žádnou nevybrali, tak volbu formy provede soud.

Dojde-li na splátkový kalendář, tak se splnění oddlužení zkoumá:

a) po uhrazení 100 %, b) po uplynutí pěti let od schválení oddlužení (nepodařilo-li se uhradit 100 % dříve).

U plnění splátkovým kalendářem nedochází obecně ke zpeněžení majetku, zpeněžit se může a nemusí majetek, který je předmětem zajištění (volba je na zajištěném věřiteli - může se také rozhodnout, že aktuálně nemá o prodej zájem a ponechá si právo prodeje na dobu po skončení oddlužení) a dále může mít dlužník povinnost zpeněžit majetek, který představuje mimořádný příjem (např. dědictví) v době běhu oddlužení (výtěžek se použije na mimořádnou splátku).

Rozhodne-li si o oddlužení formou zpeněžení majetku, není naopak postihován příjem a neběží žádná zvláštní lhůta, insolvenční správce by měl co nejrychleji zpeněžit majetkovou podstatu, nicméně podle konkrétní situace může i "co nejrychleji" nebýt "zrovna nejrychlejší", zvláště pokud jde o problematicky zpeněžitelný majetek - např. nemovitosti v neatraktivní lokalitě, či věci s velice omezeným okruhem potenciálních kupců - vybavuji si např. příklad uměleckého kováře, kterému se prodávalo vybavení kovárny a insolvenční správce čekal na kupce, který by měl o něco takto specifického zájem (a nenabízel pouze cenu "starého železa").

Ať je oddlužení ukončeno kteroukoliv formou, následně je tato skončená věc vedena v insolvenčním rejstříku dalších pět let. Zákon nepočítá v současnosti s tím, že by tato lhůta byla nějak zkracována (řeším zde nyní normálně proběhlá oddlužení).

Pokud jde o hypotéku, je pouze věcí hypotéční banky, komu je, či není ochotná půjčit - zákon nevylučuje ani poskytnutí hypotéčního úvěru osobě, u které aktuálně probíhá oddlužení, nicméně je otázkou, zda-li bude tato osoba schopna splátky řádně plnit (neplnění nového závazku by samozřejmě záhy "problém" byl) a nakolik bude pro případného věřitele důvěryhodná.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším