Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
insolvence
Otázka
Dobry vecer,chtela jsem se zeptat,byla jsem ve financi tisni a tak mi nezbyvalo nic jineho,nez jsi pujcit od nebankovni spolecnosti,konkretne u tri,nebankovnich spolecnosti abych zvladala opravu baracku a chod domacnosti,po case jsem prestala splacet,jelikoz jsem na MD ,jeden dluh se mi vystoupal na 5000,druhy na 10100, a treti ten nejvetsi mam 26000,u prvniho mo urcily insolvenci riizeni,chtela to po me jedna inkasni spolecnost u ktere uz se muj pripad nyni neresi a nikdo nevi kam se podel,je nejaka moznost se dozvedet kde muj pripad lezi,popr.se domluvit na splatkovem kalendari ,?...Schvalily by mi osobni bankrot kdyz pobiram materskou 7100? Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu rozumím, že máte 3 závazky, jeden ve výši 5 000 Kč, druhý 10 100 Kč a třetí 26 000 Kč. Bohužel nerozumím tomu, co myslíte tím, že "u prvniho mo urcily insolvenci riizeni". Předpokládám však, že v insolvenčním řízení nejste a dále se tedy ptáte, zda by Vám soud schválil oddlužení (osobní bankrot), pokud jste na mateřské dovolené s příjmem 7 100 Kč.
Oddlužení je schváleno dlužníkovi, který má dva a více věřitelů, jeho závazky jsou po lhůtě splatnosti alespoň 30 dnů a není schopen tyto závazky plnit. Další podmínkou je, že v oddlužení je schopen uhradit alespoň 30% svých závazků, a to buď formou splátkového kalendáře nebo prodejem majetku anebo kombinací těchto forem. Pokud byste nemohla do oddlužení nabídnout majetek, pak by přicházel v úvahu splátkový kalendář. Váš současný příjem 7 100 Kč je však velmi nízký a nebylo by možné z něj činit zákonné srážky. Příjem by tak bylo třeba navýšit o příjem z výdělečné činnosti nebo z darovací smlouvy, kdy by se někdo zavázal přispívat Vám po dobu oddlužení určitou částkou (zde musím připomenout, že takový dar by byl příjmem pro účely sociální dávek a musel by se započítávat do celkových příjmů žadatele o dávku).
V dotaze se dále ptáte, jak zjistit, kdo je nyní Vaším věřitelem, komu tedy původní věřitel postoupil svou pohledávku. O postoupení pohledávky novému věřiteli je ten původní povinen dlužníka informovat. Pokud se k Vám z nějakého důvodu tato zpráva nedostala, doporučuji požádat o tuto informaci původního věřitele, a to nejlépe písemně. Jakmile se tuto informaci dozvíte, můžete novému věřiteli navrhnout hrazení dluhu splátkami (věřitel však nemusí souhlasit).
Doporučovala bych v záležitosti dluhů navštívit naši nebo jinou, Vám nejbližší, občanskou poradnu osobně. jejich seznam najdete na www.obcanskeporadny.cz.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou