Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zrušení darovací smlouvy
Otázka
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsme v insolvenci 1,5 roku.Manželova maminka nám podepsala darovací smlouvu s částkou 3000,-kč.Soud vycházel z našich uvedených výdělků 12 500,-kč a proto jsme potřebovali někoho,aby nám pomohl s oddlužením.Nyní máme lepší výdělek asi o 5000,- dohromady,jenže se zněnila situace a tchýně již nemůže tento dar posílat,neboť by ji nezbylo ani na živobytí,protože má důchod 10500,- a z toho platí inkaso(elektřina,voda,odpad atd.),které činí 7000,-kč.Může tedy zrušit darovací smlouvu? a pokud ano,kam napsat,nebo kam to poslat a jakým způsobem to napsat.
Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
situace, kterou popisujete, je relativně častá, nicméně různé soudy, soudci a insolvenční správci k ní přistupují různě.
Občanský zákoník upravuje možnost odvolat dar pro nouzi - konkrétně v § 2068 a následujících. Zde se říká, že dárce (ve Vašem případě tchyně) ve chvíli, kdy "upadne do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen, může dar odvolat..."
Otázkou je, zda máte v darovací smlouvě nějakým způsobem upravenou možnost od ní odstoupit. Bylo by dobré se do ní podívat a tuto informaci tam vyhledat. Budu dále vycházet z toho, že darovací smlouva mezi Vámi a manželem na jedné straně a tchyní na straně druhé žádné takové ujednání neobsahuje.
Lze doporučit, aby tchyně sepsala dokument "odvolání daru", kde na začátek uvede, že poskytuje dar ve výši 3000 Kč Vám a Vašemu muži pro účely oddlužení, také kdy byla darovací smlouva uzavřena. Dále je třeba uvést, že se změnily její majetkové poměry (tedy, dříve si mohla dovolit dar do oddlužení poskytovat, dnes už nemůže) a z jakého důvodu - např. zvýšení nájmu, onemocnění, které má za následek vysoké náklady na léky, atd. Tyto skutečnosti je dobré doložit - tedy kolik pobírá tchyně důchod, kolik má nájem a související poplatky, kolik jsou náklady na léky a stravu. Nakonec by měla uvést, že z výše uvedeného důvodu odvolává do budoucna a nebude jej již poskytovat. Tento dokument by měla doručit Vašemu insolvenčnímu správci.
Pokud díky tomu, že u Vás a manžela došlo ke zvýšení příjmu a tedy i splátek do oddlužení, nebude ohroženo splnění podmínek oddlužení - konkrétně splacení minimálně 30% přihlášených pohledávek, neměl by být s odvoláním daru (zvlášť z důvodů, které popisujete) problém. V opačném případě se může stát, že Vás insolvenční správce bude "tlačit" do žaloby vůči tchyni, aby splnila k čemu se zavázala, či bude požadovat, abyste splátky do oddlužení navýšili nějakým jiným způsobem (navýšením příjmů nebo novou darovací smlouvou).
Je čistě na zodpovědnosti dlužníka (dlužníků), kteří jsou v oddlužení, aby bylo dosaženo uspokojení věřitelů minimálně ze 30%. V opačném případě může insolvenční soud oddlužení zrušit.
V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou