Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
sňatek v insolvenci
Otázka
Dobrý den,s přítelem jsme oba v insolvenci(oddlužení povoleno) a již splácíme 2 roky bez problémů.Chtěla bych se zeptat,zda existuje nějaký problém pokud se chceme vzít? Děkuji za odpověď .
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste oba dva dlužníky, kteří mají schválené oddlužení (dovozuji, že oba plníte tzv. splátkovým kalendářem), sňatku nebrání žádná právní norma. Je ale třeba vzít v potaz několik věcí.
Za prvé, každému z Vás zůstává z Vašeho příjmu tzv. nezabavitelná částka a zbytek insolvenční správce zasílá věřitelům. Nezabavitelná částka se zvyšuje s počtem vyživovaných osob - a pokud se dlužník ožení či vdá, jeho či její nezabavitelná částka se zvýší (protože manžel a manželka jsou vyživované osoby). Logicky tím dojde k poklesu splátky věřitelům. To samozřejmě bude mít vliv na celkovou uhrazenou částku v oddlužení - a jistě víte, že pro úspěšné splnění oddlužení je potřeba, aby bylo během pěti let uhrazeno alespoň 30% pohledávek nezajištěných věřitelů. Je tedy potřeba spočítat si, zda, pokud poklesne částka poskytovaná do oddlužení, se stále "vejdete" do 30%ní hranice - a to každý z Vás zvlášť. Orientačně si můžete výši nezabavitelné částky spočítat zde: https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-srazky-ze-mzdy.php?stayform=true Čistá mzda je mzda před srážkou insolvenčního správce. Je třeba zaškrtnout, že jde o přednostní pohledávku. Poté si můžete ověřit rozdíl mezi srážkou ze mzdy, pokud se jedná o svobodného dlužníka, a pokud se započítává částka na manžela / manželku. Je možné, že u každého z Vás to "vyjde" rozdílně, např. Vaše dluhy nejsou tak vysoké, a splnění oddlužení sňatkem nebude ohroženo a u přítele to může být naopak.
Za druhé, pokud dojde ke zrušení oddlužení, a to buď z výše uvedeného důvodu nebo i z jiných příčin, může proběhnout u dlužníka konkurz, nicméně neuhrazené dluhy nezaniknou - následně věřitelé začnou vymáhat dluhy případnou exekucí. Exekuci je možné vést (za splnění určitých podmínek) i proti manželu povinného. Opět příkladem: pokud by bylo zrušeno Vaše oddlužení, exekutor může vydat exekuční příkaz na účet Vašeho manžela (nejde v tu chvíli o to, že jsou to Vaše "staré" dluhy), protože na něm se nachází majetek ve společném jmění manželů. Tomuto se dá zabránit sepsáním tzv. "předmanželské smlouvy" - tedy takového ujednání, dle kterého se budoucí manželé dohodnou, že nebudou ve společném jmění manželů vlastnit nic, veškerý majetek tak bude každý z nich nabývat do svého výlučného vlastnictví. Toto je třeba učinit u notáře a zajistit si, aby notář tuto dohodu zveřejnil v tzv. evidenci manželských majetkových smluv - protože pouze předepsaným způsobem zveřejněná dohoda má účinky, které jsem naznačila.
Rozhodně doporučuji, pokud se rozhodnete do manželství vstoupit, poradit se s oběma insolvenčními správci, resp. minimálně jim tuto změnu oznámit.
V případě potřeby nás můžete opět kontaktovat.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou