Oddlužení z příjmu z podnikání

Dotaz ze dne 16. 8. 2018 01:07.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Chci zažádat o oddlužení, ale nemám dostatečně vysoký příjem. Dostal jsem nabídku na práci na živnostenský list, kde bych požadovaného příjmu na oddlužení dosáhl, ale nevím si rady s bankovním účtem. Pokud je mi známo, tak podnikatel MUSÍ mít bankovní účet na podnikání. Ovšem pokud si účet zřídím, tak mi na něj hned skočí exekuce a sebere mi úplně všechno a tak nebudu moci ani podnikat, ani. žít. V současnosti mi chodí výplata na bratrův účet, ovšem to asi nebude z podnikání možné. Nevím, jak tuto situaci vyřešit, kdy chci dluh splatit, ale zároveň není možné, aby mi bylo sebráno úplně vše.Musím mít opravdu na podnikání bank.účet? Nestačí pro daňové přiznání jen faktury a platby prostě budou chodit na bratrův účet, kde jsem disponent? Jak překlenout několikaměsíční období, kdy se bude podnikání rozjíždět a také schvalovat moje insolvence, tak aby mi na bankovním účtu zůstali peníze na provoz podnikání a také aspoň nějaké životní minimum? Moc děkuji za případnou odpověď.

Odpověď

Dobrý den!

Vážený pane,

ze zákona žádná povinnost mít účet pro účely podnikání pro OSVČ nevyplývá. Samozřejmě nemít účet v bance je velmi nepraktické, protože byste musel žádat zákazníky, aby Vám platili v hotovosti nebo platby zasílali složenkami. Dále mít vlastní účet pomáhá i pro osobní kontrolu a přehled. Praktická potřeba mít zřízen bankovní účet samozřejmě roste i s počtem realizovaných plateb, rozsahem podnikání (např. zákaz hotovostních plateb nad 270 000 Kč na jednu platbu, viz zákon č. 254/2004 Sb.) apod. Otázkou je zřízení účtu u plátců DPH.

Pokud byste měl jen jednoho nebo několik málo stabilních odběratelů (plátců), bylo by možné se pokusit domluvit s exekutorem (ovšem pokud je jenom jeden), aby Vám účet odblokoval výměnou za to, že by vedl exekuci přikázáním pohledávky rovnou u Vašich obchodních partnerů (plátců). Byla by to vlastně obdoba exekuce na mzdu, přičemž u OSVČ by Vaši obchodní partneři museli poslat exekutorovi vše nad částku 40% (pokud se jedná o tzv. přednostní pohledávky) nebo nad 60% (pokud je exekuce vedena pro tzv. nepřednostní pohledávky) z příjmů z podnikání.

Samozřejmě je možné si nechat vyplácet peníze i nadále na účet bratra a pro daňové účely evidovat faktury. Jen bych chtěl upozornit, že pokud by se exekutor dozvěděl, že Vaše peníze chodí na cizí účet, mohl by teoreticky i vůči této cizí osobě uplatnit exekuci přikázáním pohledávky (zde pohledávky na vydaní bezdůvodného obohacení) a tato osoba by mu musela rovněž vydat 40%, resp. 60% Vašich pohledávek dle výše popsaných principů. Exekuci na účet (kromě účtu manželky povinného) však vůči třetí osobě nelze vést.

Na závěr bych chtěl ještě upozornit na dvě věci, jednak že pro potřeby zjištění Vašeho příjmu bude nutné, aby podnikání trvalo nějakou dobu (optimálně alespoň jeden rok), aby bylo možné určit daňový základ. Z toho důvodu je spíše pravděpodobné, že tento stav nebude trvat pouze několik málo měsíců, ale alespoň do konce kalendářního roku. Za druhé bych Vás chtěl informovat, že exekutor nemůže zabavit věci, které potřebujete k výkonu podnikání.

Pokud by bylo potřeba ještě něco doplnit, můžete se na nás opět obrátit.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším