Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Oddlužení manželů
Otázka
Máme exekuci ve výši 186 tis. Z to je jistina 126 tis. V zástavě na tuto nesplacenou částku byla zahrada. Máme ještě 2 dluhy které splácíme. Celková výše dluhu 340 tis. Uvažujeme o oddlužení manželů. Chtěli bychom splatit 100% dluhu do 3 let. Bude nám chtít insolvenční správce prodat dům na kterém je věčné břemeno dožítí rodičů?
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací dovozuji, že jeden z Vašich závazků je zajištěn tj. věřitelův dluh je zajištěn nemovitostí - zahradou. Další dva závazky jsou nezajištěné.
Pro případné oddlužení bude tedy důležité, zda se zajištěný věřitel přihlásí jako zajištěný nebo nezajištěný. Pakliže bude hájit svoji pozici zajištěného věřitele, bude to znamenat, že zahrada na které vázne zástavní právo nemůže být prodána bez souhlasu zajištěného věřitele, přičemž výtěžek z prodeje zajištěného majetku bude uhrazován pouze zajištěný dluh nikoliv další závazky. V opačném případě by bylo možné o prodeji zahrady v rámci oddlužení uvažovat např. v kombinaci se splátkovým kalendářem.
Trochu jiná je situace ve vztahu k prodeji nemovitosti, na které vázne věcné břemeno doživotního užívání Vašich rodičů. Z insolvenčního zákona vyplývá, že: "Oddlužení lze provést zpeněžením majetkové podstaty nebo plněním splátkového kalendáře. Na základě výslovného prohlášení dlužníka lze k návrhu insolvenčního správce provést oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty nebo její části."
O způsobu oddlužení však nerozhoduje dlužník, ale věřitelé. Bude tedy na jejich zvážení, zda rozhodnou o splátkovém kalendáři nebo o zpeněžení majetkové podstaty tj. o prodeji Vaší nemovitosti. Obecně lze říci, že pro rozhodování věřitelů může být důležitá také předpokládaná míra plnění v rámci oddlužení. Jinými slovy - pakliže je zde reálný předpoklad, že např. za tři roky s manželem uhradíte 100 % nezajištěných závazků + odměnu insolvenčního správce formou srážek z příjmů, není vyloučeno, že by věřitelé mohli rozhodnout o oddlužení formou splátkového kalendáře, navzdory tomu že vlastníte nemovitost.
Pro úplnost dodávám, že v § 385 odst. 4 Insolvenčního zákona je uvedeno toto: " Nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak, zpeněžením majetkové podstaty v rozsahu, v němž se týkají zpeněženého majetku, nezanikají služebnosti a reálná břemena, s výjimkou těch, které jsou v insolvenčním řízení neúčinné."
V praxi by to tedy znamenalo, že i v případě prodeje Vaší nemovitosti, by věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti Vašich rodičů nezaniklo. Nový vlastník by tedy de facto získal tuto nemovitost včetně závazků vyplývajících ze smlouvy o věcném břemenu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou