Rozvod a insolvence

Dotaz ze dne 9. 11. 2018 11:39.

Otázka

Dobrý den, Můj dotaz se týká insolvence a rozvodu. Manžel si vyřídil insolvenci, dluhy které způsobil, sám na sebe a nyní máme rozvodové stání. Podala jsem žádost o rozvod. Dluhy byly nabyty v manželství, bohužel, ale manžel vše přiznal u insolvence. Můžou věřitelé po rozvodu chtít nějaké plnění po mně? Můžu být v nějakém ohrožení? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud se k plnění závazku zavázal pouze manžel (on podepsal smlouvu), pak je exekuční titul (rozsudek soudu, platební rozkaz, rozhodčí nález apod.) uveden pouze na něj a exekutor může vymáhat dluh pouze po něm. Za trvání manželství může tak postihnout výlučný manželův majetek, Vás společný majetek (ve společném jmění manželů) a Váš bankovní účet. Po rozvodu manželství by exekutor již nemohl postihnout Váš účet, ale mohl by postihnout opět jen výlučný majetek manžela a majetek náležející do společného jmění manželů.

Pokud však manžel/bývalý manžel projde úspěšně oddlužením a bude osvobozen od placení zbytku dluhů, exekutor již nebude moci vymáhat zůstatek dluhu.

Existence dluhů by se měla projevit při vypořádání společného jmění po jeho zániku, tedy po rozvodu. Dluhy obecně patří do společného jmění manželů (SJM), ledaže by se jednalo o dluhy převzaté v souvislosti s výlučným majetkem manžela nebo o dluhy převzaté bez Vašeho souhlasu a aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Pokud o takové dluhy jde, můžete požadovat o jejich zohlednění při vypořádání SJM.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším