Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Insolvence
Otázka
Dobrý den,
Bývalý manžel si před rozvodem vyřídil insolvenci aniž bych o jeho kroku věděla. Nyní jsme rozvedení a poslední krok je SJM. Má otázka se týká jeho insolvence. Jeden z priznanych věřitelů se nepřihlásil do insolvence v termínu. Může tento věřitel nárokovat nyní úhradu pohledávky po mně? S bývalým manželem nejde komunikovat a tak SJM musíme řešit opět přes soud.
Děkuji za odpovědi
Odpověď
Vážená paní,
z takto stručně formulovaného dotazu není možné podat přesnou a vyčerpávající odpověď.
Předně je třeba si vyjasnit, zda se jedná o dluh náležející do SJM, nebo nikoliv. Pro rozhodnutí této otázky může být důležité, zda máte (či jste měli) smluvně modifikovaný režim SJM, nebo nikoliv. Dále záleží, zda se nejednalo o dluh např. z vlastního výlučného majetku manžela, který vznikl nad rámec zisků z tohoto výlučného majetku nebo např. z pokut či jiných sankcí (které se nestávají společným dluhem manželů), případně zda se nejednalo o dluh převzatý jen jedním z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.
Pokud bych měl zůstat v obecné rovině (a s ohledem na stručnost Vašeho dotazu to ani jinak být nemůže), potom se dá říci, že pokud se jednalo o výlučný dluh manžela, potom nepřihlášením se věřitele do insolvenčního řízení, vymahatelnost tohoto dluhu zanikne, pokud dlužník úspěšně projde oddlužením. Pokud by však podmínky oddlužení nesplnil a oddlužení by bylo zrušeno, dluh by trval i nadále, věřitelé by jej mohl dál vymáhat.
Pokud by se jednalo o Váš společný dluh, resp. pokud byste byla ručitel nebo spoludlužník, mohl by se věřitel hojit i na Vašem majetku (části, která by Vám připadla při rozdělení SJM, a na Vašem výlučném majetku) a probíhající insolvenční řízení na to nemá vliv.
Stručněji řečeno - pokud je v rozhodnutí (soudu, rozhodce, úřadu apod.) uveden jako povinný pouze manžel (nikoli i Vy), proti Vám exekuce nemůže být vedena. Pokud by manžel oddlužením neprošel úspěšně, pak po rozvodu manželství může exekutor postihnout u Vás pouze majetek, který náležel do SJM.
S pozdravem Jan Petr Kosinka