Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ukončení pracovního poměru + neschopenka
Otázka
Dobrý den.
K 1.6. mi končí pracovní poměr po 15 letech z důvodu reorganizace, dostanu odstupné ve výši 3 platů.
Prosím o radu - má na odstupné vliv nástup na pracovní neschopnost, nebo mám na neschopenku jít v ochranné lhůtě 7 dnů? Pokud na pracovní neschopnosti budu déle, mohu si přivydělávat prací pro jinou organizaci z domova přes počítač, pokud ano je výše přivýdělku nějak limitována?
Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, podmínkou vzniku nároku na nemocenské je, že k vzniku pracovní neschopnosti dojde v ochranné lhůtě tj. 7 dnů po skončení pracovního poměru. Dojde-li k nástupu 8. den, již nevznikne nárok na nemocenskou. Vznik pracovní neschopnosti nikterak nesouvisí s nárokem na odstupné.
V této souvislosti je třeba upozornit, že nemocenské se poskytuje až od 15 dne pracovní neschopnosti. Tedy po dobu prvních 14 dní nebudete mít nárok na nemocenské. Nebudete-li od ukončení pracovního poměru evidována na úřadu práce nebo zde nebude jiná situace, kdy je plátcem pojistného stát (např. péče o dítě do 7 let věku, uchazeč o zaměstnání), je potřeba uhradit si zdravotní pojištění za dobu prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Zdravotní pojištění hradí stát jen za osoby, které pobírají dávky nemocenského pojištění .
Pokud jde o výdělečnou činnost v době pracovní neschopnosti, je třeba posoudit, zda budete takovou činnost moci vykonávat vzhledem k důvodu pracovní neschopnosti. Podle posudkového lékaře PSSZ není vyloučeno být uznán práce neschopným vůči jednomu pracovnímu poměru a být práce schopný vůči jinému pracovnímu poměru. Zde právě závisí na důvodu pracovní neschopnosti a charakteru výdělečné činnosti. Doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem, zda by toto bylo ve Vašem případě možné. Pokud byste vykonávala výdělečnou činnost, mohl by orgán nemocenského pojištění dospět k názoru, že zde nejsou (a nebyly) důvody pracovní neschopnosti, pracovní neschopnost Vám ukončit a požadovat zpět dávku, která Vám byla neprávem přiznána. Jak vyplývá z charakteru pracovní neschopnosti, poskytuje se volno a náhradní příjem osobě, která pro nemoc nemůže vykonávat výdělečnou činnost. Dávka tedy nemusí být přiznána, pokud zdravotní stav výdělečnou činnost umožňuje. Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová