narok na PPM

Dotaz ze dne 19. 6. 2009 12:34.

Otázka

Dobry den,

moc bych prosila o odpovedi na nasledujici:

V srpnu 2007 jsem nastoupila do zamestnani. Po trech mesicich jsem zjistila ze jsem tehotna a lekar me poslal na rizikove tehotenstvi. Syn se narodil v cervenci 2008, PPM mi skoncila 4.12. 2008. K 31.12 2008 mi tez bohuzel skoncil pracovni pomer. Byla jsem od te doby stridave v evidenci UP a zamestnana na DPP, DPC. Nyni jsem zjistila ze jsem opet tehotna. Momentalne jsem v evidenci UP,ale mam moznost opet docasne pracovat na DPC (pro stejneho zamestnavatele).

Chtela bych vedet,

1.Jak dlouho musi trvat tento pracovni pomer (respektive DPC), aby mi vznikl narok na materskou dovolenou ? Vim, ze v poslednich dvou letech bych mela byt ucastna pojisteni alespon 270 dnu aby mi vznikl narok na davky NP, ale nejsem si jista zda doba kdy jsem sice byla zamestnana, ale pobirala jsem davky nemocenskeho pojisteni (nemocenske a PPM) se do teto doby take pocita???

2. Pokud by mne lekar poslal drive opet na rizikove tehotenstvi, budu mit narok i na nemocenske? (za predpokladu ze odejdu v dobe trvani DPC nebo ochrane lhute 7 dni)

3. Jak se vypocita vyse davek NP v mem pripade? Bude se pro vymerovaci zaklad zapocitavat i prijem z predchozi DPC (brezen 2009) pokud byl u stejneho zamestnavatele kam bych nyni nastoupila opet na DPC nebo zkraceny uvazek?

4. Jak je to s ochranou lhutou pro narok na PPM? Nekde jsem cetla ze od roku 2009 je tato u tehotnych pouze 2 mesice a ne 6 jak bylo drive. Je to pravda?

5. Posledni dotaz se tyka rodicovskeho prispevku. Beru ho nyni na syna ve zvysene vymere 11400, narok mam do dvou let syna, tedy do cervna 2010. Rozumim ze nastupem na nemocenskou v souvislosti s porodem nebo na PPM mi tento narok zanikne. Nevznikl-li by mi vsak narok na davky NP a sla bych rovnou po porodu na RP, mohla bych do cervna dobrat jeste narok ve zvysene vymere nebo by mi byl automaticky od narozeni druheho ditete snizen na 7600?

Predem moc dekuji za odpovedi.

Odpověď

Dobrý den, jak sama uvádíte pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je nutno získat 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v období dvou let před porodem a zároveň je potřeba v den nástupu na peněžitou pomoc být účastna nemocenského pojištění nebo trvání ochranné lhůty. Účasten nemocenského pojištění je (mimo jiných případů, blíže viz §5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění) zaměstnanec v pracovním poměru nebo činný na základě dohody o pracovní činnosti. Dále lepro účast na pojištění nutné, aby bylo zaměstnání (tj. i dohoda) sjednáno alespoň na dobu 15 kalendářních dní a sjednaná částka dosahovala výše alespoň 2000 Kč. Nelze říci, kolik dnů účasti potřebujete získat, jelikož mi není známo, kolik jste máte „splněno“ z minulých dohod o pracovní činnosti (upozorňuji, že dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění). Pokud jste byla během pobírání dávek nemocenského pojištění stále zaměstnaná (účastna na pojištění), pak se tato doba počítá jako doba pojištění. Ochranná lhůta v případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství činí 180 dnů od zániku pojištění, pokud však trvalo pojištění kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dní, kolik dnů trvalo pojištění.

Budete-li uznána práce neschopnou, vznikne Vám nárok na nemocenské, pokud budete účastna na nemocenském pojištění nebo Vám bude plynout ochranná lhůta (pokud však trvalo pojištění kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dní, kolik dnů trvalo pojištění.). Pro nárok na nemocenské není nutné získat.

Výše dávek se Vám bude počítat z příjmu dosahovaného v poslední pojištěné činnosti. Zjednodušeně řečeno se vezme hrubý příjem (hrubé odměny) v rozhodném období (tj. ode, ve kterém jste na základě dohody poprvé začala vykonávat sjednanou činnost) a vydělí se počtem kalendářních dní připadajících na toto rozhodné období. Zde je důležité, zda v tomto období nejsou nějaké vyloučené dny (pracovní neschopnost, neplacené volno). Takto nám vznikne denní vyměřovací základ. (Denní vyměřovací základ je částka uvedená na výplatní pásce zpravidla jako průměr pro nemocenské.) Tento vyměřovací základ se dále upraví podle redukčních hranic. V roce 2009 činí první redukční hranice 786 Kč, druhá redukční hranice 1 178 Kč a třetí redukční hranice 2 356 Kč. V případě peněžité pomoci v mateřství se do první redukční hranice započte 100 % denního vyměřovacího základu, z části denního vyměřovacího základu mezi první a druhou redukční hranicí se započte 60 %, z části mezi druhou a třetí redukční hranicí se započte 30 % a k části nad třetí redukční hranici se nepřihlédne. Z takto upraveného základu činí výše peněžité pomoci v mateřství 70%. Nemocenské se počítá obdobně jen se do první redukční hranice se započte 90 % denního vyměřovacího základu. A výše nemocenského činí 60 % denního vyměřovacího základu od 15. do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, 66 % od 31. do 60. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, a 72 % od 61. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Doporučuji využít příkladů na http://www.finexpert.cz/default.aspx?article=23597&server=1. Pokud jde budete uznána dočasně práce neschopnou v souvislosti s rizikovým těhotenstvím v době výkonu práce na základě dohody o pracovní činnosti, bude vám je jako náhrada ušlého výdělku vyplácena nemocenská. Podle mého názoru by neměla být nemocenská posuzována jako „dávka v souvislosti s těhotenstvím a mateřstvím” (která koliduje s výplatou rodičovského příspěvku), a proto je její souběh s rodičovským příspěvkem možný, stejně jako kdybyste chodila do práce a během toho si např. zlomila ruku nebo onemocněla chřipkou. Je však možné, že úřad bude toto nemocenské považovat za nemocenské v souvislosti s porodem a výplata rodičovského příspěvku bude pozastavena resp. může být vyplácen jen doplatek, pokud toto nemocenské bude nižší než rodičovský příspěvek (tedy nebudete dostávat rozdíl mezi výší rodičovského příspěvku a nemocenské).

Po nástupu na peněžitou pomoc v mateřství přestanete pobírat obyčejnou nemocenskou a začne se vám vyplácet peněžitá pomoc v mateřství. Výplata rodičovského příspěvku bude pozastavena, resp. jako v předchozím případě bude vyplácen jen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství. Po peněžité pomoci v mateřství si můžete opět požádat o rodičovský příspěvek, tentokrát na mladší dítě. Rodičovský příspěvek se vždy vztahuje na nejmladší dítě v rodině, po uplynutí nároku na peněžitou pomoc v mateřství můžete pobírat rodičovský příspěvek jen na nejmladší dítě. V případě, že nebudete mít nárok na dávky nemocenského pojištění budete od porodu pobírat rodičovský příspěvek na nejmladší dítě. Z důvodu, že Vám nevznikne nárok na dávky nemocenského pojištění, máte možnost čerpat rodičovský příspěvek jen ve snížené výměře tj. 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte. Je také na zvážení, zda by o rodičovský příspěvek nemohl zažádat otec dítěte, pokud splňuje podmínky na pro vás výhodnější variantu čerpání rodičovského příspěvku. Za Občanskou poradnu jižní Město Květa Kudová

Souhlasím se vším