Mateřská dovolená pro otce

Dotaz ze dne 26. 7. 2009 16:17.

Otázka

Dobrý den.Ráda bych se zeptala na konkrétní situaci,jsem v současné době na mateřské dovolené,má se nám každou chvíli narodit miminko,naše druhé dítě,prvnímu je 2,5 roku.Protože jsem nastupovala na MD z ochranné lhůty a vyšlo to tak,že nedosáhnu na následnou volbu dvouleté RD,jelikož nemám na den potřebných 380 kč vyměřovací základ.Otec dítěte by mohl nastoupit na PPM místo mě,avšak až od sedmi týdnů věku,a jemu končí pracovní poměr výpovědí-rušení zaměstnavatele ke konci srpna.Jaká je ochranná lhůta a měl by nějakým způsobem nárok na PPM z ochranné lhůty?nebo může nastoupit na RD s prvním dítětem,během výpovědi-ta by se pak protáhla či nikoliv?.Pokud nenajde práci,a nastoupí na ÚP,ztratí nárok na PP,a pokud je ochranná lhůta pouze 7 dnů pro otce při nástupu na pp,tak to asi nestihneme.Děkuji za odpověď,příp.reakci.M.R.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za prodlevu s odpovědí na Váš dotaz. Bohužel se nám sešlo několik provozních komplikací, které vedly k tomu, že nebylo možné dodržet obvyklé lhůty pro zodpovězení dotazu.

Čerpat rodičovský příspěvek může kterýkoliv z rodičů, přičemž není vyloučeno, aby rodič pobírající rodičovský příspěvek pracoval na plný úvazek (bez omezení dosahovaného příjmu), byl registrován na úřadě práce a pobíral podporu v nezaměstnanosti či např. pobíral plný invalidní důchod. U rodičovského příspěvku se v současnosti nezkoumá, zda a jakou činnost vykonává osoba pobírající příspěvek, ale to, jakou péči je schopna zajistit pro dítě. Musí jít o osobní péči zletilé osoby (školka je dovolena jen v zákonem stanoveném rozsahu), přičemž rodič se v době výkonu zaměstnání může nechat zastoupit jinou zletilou osobou (chůva, babička, druhý z rodičů..).

V případě rodin, které si chtějí zvolit variantu čerpání, na kterou má nárok pouze jeden z rodičů, stačí, aby si o RP požádal a volbu provedl ten z rodičů, který zákonné podmínky splňuje. Jednou provedená volba je neměná, takže se pak lze klidně v čerpání RP opět vystřídat, pakliže rodiče z nějakého důvodu nechtějí, aby jeden z rodičů byl veden "pouze" coby osoba pečující o dítě v době pracovní činnosti rodiče čerpajícího RP.

U matky je zkoumání podmínek celkem jednoduché - vychází se zde z toho, zda a na jakou PPM měla nárok (u tříleté varianty případně též otázka nároku na nemocenskou). U otce, který zpravidla PPM nečerpal, se nárok na dávku zkoumá teoreticky, nebo-li se stanoví zda a na jakou podporu by měl nárok, pakliže by zde byly důvody k tomu, aby mu tato dávka byla přiznána (např. úmrtí matky dítěte). V žádném případě tedy není pro volbu varianty RP nutné, aby se otec vystřídal s matkou v čerpání PPM (dříve možnost vystřídání ani neexistovala).

Dle ustanovení § 30 odst. 5 zákona o státní sociální podpoře platí, že se u takovéhoto muže zkoumá vznik "teoretického" nároku na PPM ke dni narození dítěte (zaměstnavatel by měl vystavit potvrzení do 8 dnů od požádání). Pakliže tedy dojde k narození dítěte před skončením pracovního poměru, není vůbec třeba řešit ochrannou dobu, jelikož je nepochybné, že k rozhodnému dni byl Váš manžel nemocensky pojištěn.

Pakliže by k narození dítěte došlo až po skončení pracovního poměru a uplynutí základní ochranné doby 7 kalendářních dnů, narazili bychom na skutečnost, že zákon počítá se zvláštní ochrannou dobou 180 dnů pouze u těhotných žen.

Nástup na rodičovskou dovolenou nemá vliv na skončení pracovního poměru, pakliže došlo k výpovědi z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části.

Čerpání PPM není v souladu s pobíráním podpory v nezaměstnanosti, ale v této fázi by již mělo být jasné, že není nutné uzavírat dohodu, podle které by měl PPM čerpat manžel. Situaci je možné řešit následovně:

1) Matka čerpá PPM. 2) Otec si po narození dítěte vyžádá u zaměstnavatele potvrzení o výši hypotetické PPM pro účely čerpání RP. 3) Otec po ukončení pracovního poměru čerpá podporu v nezaměstnanosti. 4) Otec požádá o rodičovský příspěvek, který mu bude přiznán maximálně ve výši rozdílu mezi PPM a RP (pakliže by PPM byla nižší než RP), druhou možností je "počkat" s RP na skončení PPM). Zároveň může provést volbu varianty RP (volbu lze případně provést i později - nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém dítě dovršilo 22. týden věku). 5) Následně je již v podstatě jedno, jestli bude RP dál čerpat otec, který zároveň bude plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání a následně nastoupí do zaměstnání, nebo dojde k výměně rodičů v čerpání RP.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším