Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
UKONČENÁ PODPŮRČÍ DOBA A NEVYŘÍZENÝ INVALIDNÍ DŮCHOD
Otázka
Dobrý den. Pracovala jsem jako učitelka MŠ, ale projevila se u mne nevyléčitelná neurologická choroba díky které mne lékařka od 1 9. 2008 nepovolila již práci ve stávajícím zaměstnání vzhledem k mé nemoci a byla jem na neschopence. Lékařsky byl doporučen plný invalidní důchod, o ten bylo zažádáno začátem června 2009, ale dne 31.8.2009 mě skončila podpůrčí doba , o inv. důchodu nebylo rozhodnuto jelikož v současné době není jediný posudkový lékař - všichni jsou nemocní )toto mi bylo řečeno na PSSZ). Jak se mám nyní zachovat - návrat do práce není možný, nemoc trvá a lékařka mě nedovolí pracovat s dětmi, na jiné místo v zaměstnání mě přeřadit nemohou jelikož není kam. Co mi bylo řečeno další neschopenku bych měla již neplacenou a in. důchod ještě není. Jak se mám v současné době zachovat a musm si sama platit soc. a zdrav. pojištění? A ještě je možné v tuto chvíli nahlásit živnost - práce z domova přes internet,která by mě v souč. situaci vyhovovala prtože ji mohu dělat po chvilkách z domova a nejsem limitovaná časem kdy musím prácci stihnout?
Předem děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, pakliže tomu správně rozumím, Váš pracovní poměr neskončil. Jste-li stále zaměstnancem, jste účastna na zdravotním, důchodovém i nemocenském pojištění. Existuje-li posudek, podle kterého nejste schopna konat dosavadní práci aniž by došlo k vážnému ohrožení Vašeho zdraví, je zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou práci. Pakliže Vás nepřevede na jinou práci do 15 dnů od předložení lékařského posudku, je to pro Vás důvod k okamžitému rušení pracovního poměru. Dojde-li k této situaci, náleží Vám odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku. Místo převedení Vás však může nechat doma s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku (nemá pro Vás práci). Také s Vámi může ukončit pracovní poměr „ze zdravotních důvodů“. Pracovní poměr tak skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, která počíná běžet od měsíce, jenž následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně. Po domu výpovědní lhůty Vás může přeřadit na jinou vhodnou práci, nebo Vás nechat doma s náhradou mzdy. Nejde-li o pracovní úraz nebo nemoc z povolání, nenáleží odstupné. Pakliže jde o důsledek pracovního úrazu či nemoci z povolání, náleží odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku. Důležité je upozornit, že nejste povinna konat práci, kterou podle lékařského posudku konat nemůžete. Pakliže nebudete v pracovní neschopnosti, můžete se po ukončení pracovního poměru zaregistrovat na úřad práce a zažádat o podporu v nezaměstnanosti. Pakliže budete zaevidována jako uchazeč o zaměstnání, bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát. Doba evidence na úřadu práce se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění. Jiné pojištění není třeba hradit. Ve věci přiznání invalidního důchodu se lze zkusit obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení. Můžete zkusit požádat, aby posouzení nároku provedl jiný posudkový lékař, spadající pod jinou okresní správu sociálního zabezpečení.
Nevidím důvod, proč byste si nemohla založit živnost. Nevím, o jakou výdělečnou činnost jde, zda vyžaduje založení živnosti, nebo by bylo možné tuto práci vykonávat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti. Můžete toto konzultovat s živnostenským úřadem. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou