Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dohoda o pracovní činnosti
Otázka
Dobrý den, dostala jsem 2 nabídky práce - smlouva Dohoda o pracovní činnosti. 1. nabídka - nástup od 1.10. - do konce roku 2. nabídka - nástup během října - doba na neurčito ( do vyčerpání povolených hodin práce na základě této smlouvy )
Začátkem prosince jdu na operaci. Budu mít nárok na nemocenskou ? Na základě této smlouvy je účast zaměstnavatele na zdravotním a důchodovém pojištění. Předtím jsem pracovala na plný úvazek na hpp. Budu mít případně nárok na podporu od úp, pokud bych pracovala pouze do operace a nárok na nemocenskou bych neměla?
Děkuji
Odpověď
Dobrý den, dohoda o pracovní činnosti nemá omezený počet hodin k jednomu zaměstnavateli. Je zde jen potřeba, aby v průměru nepřesáhl počet hodin v týdnu polovinu stanovené týdenní doby tj. v průměru ne více než 20 hodin týdně. Počet hodin k jednomu zaměstnavateli je omezen jen u dohody o provedení práce, a to na 150 hod. v kalendářním roce. Pakliže jde o dohodu o pracovní činnosti, odvádí se pojistné (zdravotní, důchodové, nemocenské). V případě pracovní neschopnosti vzniká nárok na nemocenskou. Budete-li uznána dočasně práce neschopnou na počátku prosince, nevidím důvod, proč by Vám na základě této dohody nevznikl nárok na nemocenskou v obou případech tj. dohoda do konce prosince a dohoda na dobu na neurčitou. (Pokud jde o vznik nároku na nemocenskou po skončení dohody, vznikne nárok, pokud k pracovní neschopnosti dojde v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činní 7 dnů od skončení výdělečné činnosti.) Je třeba upozornit, že nemocenská se poskytuje až od 15. dne pracovní neschopnosti. Do této doby resp. od 3. – 14. dne náleží náhrada odměny z dohody o pracovní činnosti. Tato náhrada náleží jen zaměstnancům (i osobám činným na základě dohody o pracovní činnosti). Pokud by došlo ke vzniku pracovní neschopnosti po skončení dohody, i když v ochranné lhůtě, tato náhrada odměny „zaměstnanci“ nenáleží. Pokud jde o dohodu o provedení práce, neplyne z této dohody účast na zdravotním, nemocenském ani důchodovém pojištění. Na základě této dohody tedy není nárok na nemocenskou. Z této dohody se odvádí jen daně.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám vznikne, pokud jste v předchozích 3 letech získala alespoň 12 měsíců důchodového pojištění výdělečnou činností (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, SVČ) popř. se započtením náhradních dob zaměstnání (např. péče o dítě do 4 let). V době pracovní neschopnosti není možné se na úřad práce zaregistrovat. Muselo by nejdřív dojít k registraci na úřadu práce, a pak k uznání dočasné pracovní neschopnosti. V případě, že byste měla nárok na nemocenskou, úřad práce by přerušil vyplácení podpory v nezaměstnanosti a pokračoval by až po skončení pracovní neschopnosti. Pakliže by Vám nárok na nemocenskou nevznikl, úřad práce by vyplácel podporu v nezaměstnanosti i po dobu pracovní neschopnosti. Výše podpory by se Vám počítala z posledního „zaměstnání“. Pakliže bude posledním zaměstnání dohoda o pracovní činnosti, pak se výše podpory bude počítat z odměny z této dohody. S pozdravem Květa Kudová občanská poradna o.s. Společnou cestou