Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dluh vzp
Otázka
Dobrý večer,dozvěděla jsem se o zamněsnavatele,že nezaplatil asi 4 měsíce zdravotní pojištění, tudýž ani sociální,Za měsíc chce se mnou rozvázat pracovní poměr,tak bych se ráda dozvěděla, kdo to zaplatí, jelikož ted je to starost jeho,, ale potom??? asi má že,, každý tvrdí něco jiného,, jde mi o to,, že me nechtěl dávat výplatní pásky,, tak ani nevím,, kolik je dluh ,, a na vzp mi řekly,, že to není má starost,,, zajímavé,, a čí tedy ?? jeho ,, akdyž dá fimu do likvidace??? kdo to zaplatí??? mám z toho jen nervy ,, mužete mi prosím poradit??? kam se obrátit,,, a nebo jak řešit tuto situaci,, a hlavně kdo to pak zaplatí??? děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pro zaměstnance je v této situaci rozhodující to, zda-li je schopen prokázat, že v dotčenou dobu byl zaměstnán a pobíral mzdu. Pakliže je toho schopen, tak neodvedení plateb zaměstnavatelem opravdu "není jeho starost" a dotčené instituce (zdravotní pojišťovan, správa sociálního zabezpečení) budou dlužné pojistné včetně penále vymáhat po zaměstnavateli (ať již úspěšně nebo neúspěšně). Zaměstnavateli dále hrozí minimálně pokuta a v horším případě i trestní stíhání (záleží na celkovém rozsahu neodvedeného pojistného).
Dle znění dotazu odhaduji, že Vás zaměstnavatel řádně nahlásil a do nedávna řádně hradil pojistné. V takovém případě by snad neměl být problém pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení přesvědčit, že Váš pracovní poměr neskončil (zvláště pak za předpokladu, že zaměstnavatel neposlal hlášení o skončení pracovního poměru). Ideální by samozřejmě bylo mít výplatní pásky, ale argumentovat lze i výpisem z účtu, na který Vám je poukazována mzda, svědectvími kolegů, mzdovým výměrem, pracovní smlouvu atd.
Je otázkou, nakolik je ve Vašem zájmu vyhrotit v této fázi vztahy se zaměstnavatelem. Bylo by velmi užitečné, pakliže by Vám byl zaměstnavatele ochoten při skončení pracovního poměru vystavit potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši příjmu, jelikož by se tím značně zjednodušila Vaše situace jak co do jednání s Úřadem práce tak v případě potřeby dokládání zaměstnání zdravotní pojišťovně či správě sociálního zabezpečení. Máte samozřejmě možnost vydání těchto listin požadovat soudně, ale bylo by pro Vás jednodušší se k těmto dokumentům dostat "po dobrém". Po skončení pracovního poměru máte čas obeslat kompetentní instituce s kopií potvrzení o zaměstnání a vysvětlením, že se chcete ujistit, že hlášení a odvody odpovídají skutečnosti.
Závěrem si dovolím zopakovat, že nutnost uhradit si dlužné zdravotní pojištění a penále hrozí v případech, kdy zdravotní pojišťovna neuvěří tomu, že jste v dotčené době byla zaměstnána. Pakliže jste schopná existenci pracovního poměru dokázat, nemusíte řešit, jestli pojišťovna ze zaměstnavatele peníze dostane, nebo je bude muset v důsledku jeho úpadku odepsat jako nedobytné.
U nemocenského a důchodového pojištění nehrozí vymáhání dlužného pojistného - buď jste zaměstnanec a má hradit zaměstnavatel, nebo nejste vedena jako pojištěná osoba (neřeším teď pojištění OSVČ apod.). V případě neschopnosti dokázat existenci pracovního poměru by Vám maximálně hrozilo, že se toto období nezapočítá do důchodu a nebudete mít v jeho průběhu a následné ochranné době nárok na nemocenské dávky.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.