Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Peněžitá pomoc v mateřství
Otázka
Dobrý den. Od 5.1.2009 jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Před jeho narozením jsem pobírala PPM od zaměstnavatele, ale od 1.12.2008 mi skončila pracovní smlouva. Takže nemám teď zaměstnavatele. Jsem znovu těhotná a termín porodu mi vychází na srpen 2010. Chtěla bych se zeptat, zda budu mít ještě nárok na PPM a budu moci jít na rodičovskou dovolenou na 3 roky nebo nebudu mít nárok na PPM a budu muset jít na rodičovskou dovolenou na 4 roky a zda mi bude vyplácet PPM bývalý zaměstnavatel. Nevím zda je nějaká ochranná lhůta po skončení pracovního poměru během mateřské nebo rodičovské dovolené.
Odpověď
Dobrý den,
pakliže jste v době skončení pracovního poměru nebyla těhotná, tak Vám běžela ochranná lhůta po dobu 7 dnů. Je tedy zřejmé, že v současnosti nejste ani nemocensky pojištěná, ani nejste v ochranné lhůtě. Vzhledem k tomuto nemáte možnost získat PPM, pakliže nestihnete znovu nastoupit do zaměstnání a založit si tak nové nemocenské pojištění.
Pokud jde o možnost volby rodičovského příspěvku (RP), tak bez nemocenského pojištění byste skutečně mohla čerpat toliko 4 letou variantu. Toto lze nicméně zpravidla velmi snadno obejít vzhledem k tomu, že jednou provedenou volbu nelze změnit a o RP si může požádat místo Vás otec dítěte.
Budu-li předpokládat, že pracuje a má nemocenské pojištění, tak si může požádat o RP na nejmladší dítě, aniž by jakkoliv ukončoval či přerušoval výdělečnou činnost. Zákon totiž v současnosti umožňuje při pobírání RP vykonávat jakoukoliv výdělečnou činnost, pakliže je osoba pobírající RP schopna zajistit, aby v době jeho pracovní činnosti dítě mělo řádnou osobní péči jiné zletilé osoby (matka, babička, chůva..), či respektive doba pobytu dítěte v zařízeních kolektivní péče (mateřská školka a pod.) nepřesáhla zákonné limity.
V praxi tedy požádá o RP pracující otec a provede volbu varianty čerpání RP (vychází se z toho, zda a na jak vysokou PPM by měl nárok, pokud by zde byly důvody, aby PPM čerpal místo matky otec) a následně je již na úvaze rodičů, zda čerpání RP ponechájí takto, nebo se následně v čerpání vystřídají (což již nemůže mít na provedenou volbu vliv).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřestněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.