jak dlouhá je u VZP lhůta k podání námitek proti jejímu výměru - existuje nějaká možnost na vrácení lhůty?

Dotaz ze dne 2. 1. 2010 07:16.

Otázka

Obdržel jsem od Všeobecné zdravotní pojišťovny výměr dlužného zdravotního pojištění, které jsem měl platit jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Podal jsem proti němu námitky (odvolání), ale chybně jsem si spočítal dobu a námitky jsem odeslal o l den delší nežli VZP stanovila.

VZP označila lhůtu k podání námitek 8 dnů po obdržení jejího výměru.

Mám možnost požádat o prominutí zmeškané lhůty k podání námitek?

Ještě je důležité uvést, že se jedná o předpis dlužné platby na zdravotní pojištění, které je již promlčené a tím, že mi odmítli moje námitky z důvodu, že jsem je podal pozdě - mám obavu, že jsem tím zbaven možnosti učinit námitku promlčení.

Předem děkuji za Vaši poradu a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, zákon neupravuje možnost prominutí zmeškání lhůty podání námitky. Bylo by tedy jen dobrou vůlí pojišťovny, kdyby tak učinila (což se mi nejeví jako pravděpodobné, jelikož může činit jen to, co ji zákon umožňuje). Pakliže jste neuplatnil promlčení v uvedené lhůtě, nelze jej již uplatnit. Platební výměr (či výkaz nedoplatků) se stal vykonatelným rozhodnutím. Zdravotní pojišťovna může na jejich základě podat návrh na nařízení exekuce (v tomto řízení se nezkoumá promlčení ale jen existence exekučního titulu).

Pakliže Vám to Vaše finanční situace umožňuje, lze doporučit uhradit dluh dříve, než pojišťovna přistoupí k exekuci nebo se s pojišťovnou pokusit domluvit na splátkovém kalendáři. V případě, že uhradíte dlužné pojistné je možné žádat o prominuté penále.

Na závěr dodávám, že právo pojišťovny předepsat dlužné pojistné se promlčuje za pět let ode dne splatnosti. Byl-li proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl (např. že Vám zašle oznámení, že běží řízení o zjištění dlužného výživného). Jen málokdy odchází k promlčení dlužného pojistného, jelikož pojišťovna má poměrně dlouhou dobu, aby dlužné výživné předepsala, obzvláště když uvážíme možnost prodlužování. Právo vymáhat pojistné se promlčuje ve lhůtě pěti let od právní moci platebního výměru, jímž bylo vyměřeno. Promlčecí doba neběží po dobu řízení u soudu. Čili na základě již existujícího výměru má pojišťovna 5 let, aby vyměřené dlužné pojistné vymohla (což reálně může být déle, jelikož během soudního řízení promlčecí lhůta neběží). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším