Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
starobní důchod
Otázka
Dobrý den, mám dotaz deset let před starobním důchodem jsem ztratil práci a jsem veden na úřadu práce.Prosím,jaký bude důchod protože, v současný době nemám šanci sehnat práci kvůli věku. děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
starobní důchod je složen ze dvou částek: tzv. základní výměry a tzv. procentní výměry.
Základní výměra je pro všechny stejná a v současnosti vychází na 2 170 Kč. To, že každý pobírá jinak vysoký důchod má na svědomí v úvodu zmíněná procentní výměra.
Máme-li se bavit o procentní výměře, je si třeba nejprve vyjasnit pojmy doba důchodového pojištění, náhradní doba důchodového pojištění a výpočtový základ.
Doba důchodového pojištění představuje dobu "plnohodnotného pojištění", což je např. u zaměstnance zjednodušeně řečeno doba, kdy pracuje a zaměstnavatel za něj odvádí pojistné (započítává se však i např. nezaviněná nemocenská).
Náhradní doba důchodového pojištění není "plnohodnotná", ale lze ji pro některé účely uznat (např. pro splnění podmínky celkového počtu let pojištění). Jde např. o dobu péče o dítě mladší 4 let, část doby vedení v ragistraci úřadu práce atd.
Výpočtový základ není úplně nejjednodušší na vysvětlení. Pakliže bych měl výklad maximálně zjednodušit, tak se na začátku vezmou příjmy, z kterých se platilo důchodové pojištění, následně se upraví, aby se zohlednil vývoj cen, zprůměrují se na měsíc a na závěr se % krátí podle výše (podobně jako třeba nemocenská). Výpočtový základ se nezjišťuje ze všech let pojištění, ale pouze z tzv. rozhodného období. U důchodů přiznávaných do roku 2016 (včetně) se začíná rozhodné období rokem 1986 a končí rokem předcházejícím roku, v němž se přiznává důchod (u důchodů v přiznávaných v roce 2010 se tudíž vyjde z let 1986-2009). Po roce 2016 se bude vycházet z předcházejících 30 let.
Výpočet procentní výměry důchodu je závislý na tom, o jaký typ starobního důchodu jde. Pakliže by šlo o "klasický" důchod přiznávaný od dosažení důchodového věku, tak by procentní výměra činila za každý celý rok pojištění 1,5 % výpočtového základu měsíčně (minimálně 770 Kč měsíčně). Většina druhů náhradních dob se započítává pouze v rozsahu 80 % a neuškodí dodat, že se pro výpočty nevezmou v úvahu náhradní doby před 18 rokem věku a po dosažení důchodového věku.
U ostatních typů důchodů je systém výpočtu upravený tak, aby došlo ke snížení v případě, kdy je o starobní důchod žádáno před dosažením důchodového věku a naopak ke zvýšení, pakliže si člověk požádá o starobní důchod až k pozdějšímu datu.
Mám-li situaci shrnout: doba pobytu v evidenci uchazečů o zaměstnání bude částečně náhradní dobou pojištění (po dobu, po kterou je pobírána podpora a maximálně dalších tří let) a částečně dobou, která nebude dobou a ani náhradní dobou důchodového pojištění. Za dobu náhradního pojištění bude možné uznat pouze 80 % procentní výměry a ostatní doba nezaměstnanosti se Vám do procentní výměry vůbec nezapočítá.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.