Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
úřad práce a pracovní neschopnost
Otázka
Dobrý den,chtěla bych vědět,když mi k 30.4. skončí pracovní poměr a 3.5. nastoupím na nemocenskou,zda se mám jít registrovat na ůřad práce ještě týž den,t.j.3.5.,nebo až po ukončení nemocenské? Ještě mě zajímá,jak je to se zdravotním pojištěním 1.a2.5.,což je sobota a neděle. A jěště jedna věc,je možné,aby mi lékař odmítnul vystavit neschopenku,když bych byla v evidenci ůřadu práce? Moc děkuji za včasnou odpověď.
Odpověď
Dobrý den, úřad práce nemůže zaregistrovat osobu, která je uznána dočasně práce neschopnou. Pakliže pracovní neschopnost nastane dříve než se zaregistrujete na úřad práce, bude možné provést registraci až po skončení pracovní neschopnosti. Pakliže vznikne pracovní neschopnost v době vedení na úřadu práce, není to důvodem k vyřazení z evidence.
Lze doporučit evidovat se na úřadě práce ihned po skončení pracovního poměru (tedy v pondělí 3.5.). Pakliže dojde ke vzniku pracovní neschopnosti do 7 dnů od skončení pracovního poměru, vznikne nárok na nemocenskou. Ta se však vyplácí až od 15. dne pracovní neschopnosti. Čili osoba neregistrovaná na úřadě práce by byla prvních 14. dní bez příjmu (předpokládám, že je nárok na podporu).
I kdyby nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikl, zajistí evidence na úřadu práce hrazení zdravotního pojištění státem. Pakliže by došlo ke vzniku pracovní neschopnosti před evidencí na úřad práce, je nutné zajistit si úhradu zdravotního pojištění po dobu prvních 14. dní. Jelikož stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby pobírající dávky nemocenského pojištění (tj. od 15. dne pracovní neschopnosti).
Pakliže dojde ke vzniku pracovní neschopnosti do 7 dní od skončení pracovního poměru (ochranná lhůta pro vnik nároku na nemocenskou), vystaví lékař neschopenku, kterou odevzdáte zaměstnavateli. Po uplynutí ochranné lhůty lékař nevystavuje klasickou neschopenku. Jen potvrdí pracovní neschopnost pro účely úřadu práce, který uchazeče o zaměstnání na základě tohoto potvrzení omluví z povinností uchazeče o zaměstnání (pakliže není nárok na nemocenskou, pokračuje úřad práce ve výplatě podpory v nezaměstnanosti i po dobu pracovní neschopnosti). S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou
Doplnění odpovědi Při kontrole zodpovězených dotazů jsme narazili na skutečnost, která mění některé výše uvedené údaje. Jedná se o nutnost hradit si zdravotní pojištění po dobu prvních 14 dní v případě, že pracovní neschopnost nastane před evidencí na úřad práce. V zákoně nalezneme ustanovení, že „pojištěnec je plátcem pojistného, pokud má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny (zaměstnanec, OSVČ apod.) a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.“ Důležité tedy je, že by nehrazení pojistného státem mělo trvat po celý kalendářní měsíc. Což v daném případě nebude splněno, jelikož Vám vypadne jen 14 dní. Z tohoto plyne, že ze zákona neplyne povinnost hradit si zdravotní pojištění po těchto prvních 14. dnů pracovní neschopnosti. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou