Jak otěhotnět v nezaměstnanosti

Dotaz ze dne 10. 6. 2010 15:34.

Otázka

Dobrý den, nevím jestli to sem můžu napsat ale pracuji pod zaměstnavatelem který nebyl a není ochotný mě řádně přihlásit jako svého zaměstnance, tudíž již třetím rokem jsem nezaměstnaná, vyřazená z ÚP a sama si platím zdravotní pojištění. Nyní by jsme se s partnerem chtěli pokusit o miminko ale mám strach co se týče financí.Chtěla bych se zeptat, když bych momentálně nastoupila do skvěle placené práce a zjistím že jsem těhotná, tzn. po měsíci nové práce (a vlastně jediné za poslední roky) bych musela nastoupit na rizikové těhotenství, což je v mém případě hodně pravděpodobné , mám i tak nárok na nemocenskou po celou dobu těhotenství? A je výše nemocenské odvozena i od počtu odpracovaných dní? Vím, že v žádném případě nemám nárok na mateřskou ale jestli jsem správně pochopila můžu místo mateřské dále být na nemocenské. Mohu si pak zvolit i délku rodičovské nebo na to nemám nárok? Moc děkuji za odpovědi

Odpověď

Dobrý den, v současné době nejsou vyhlídky na čerpání nemocenské a peněžité pomoci v mateřství růžové. Lze uvažovat o tom, že se Vám podaří zaměstnavatele přemluvit k tomu, že pracovní poměr zlegalizujete popř. byste se snažila prokázat, že jste byla zaměstnancem od roku x. V druhém zmíněném případě se lze pokusit chovat jako zaměstnance tj. budete požadovat výplatní pásky, žádat o sepsání písemné pracovní smlouvy apod. Jisté potíže nám bude činit fakt, že i dobrovolně hradíte zdravotní pojištění (proč byste si jej hradila, kdybyste předpokládala, že jste zaměstnaná a pojistné je odváděno z výdělku). Pokud by se Vám podařilo prokázat trvání pracovního poměru, lze čerpat jak nemocenskou, tak peněžitou pomoc v mateřství. Skutečnost, že Vás zaměstnavatel řádně nenahlásil, by šla k jeho tíži.

Pakliže byste nastoupila do nového zaměstnání, lze čerpat nemocenskou záhy po vzniku pracovního poměru. Pokud nechcete v novém zaměstnání „čekat“ na splnění potřebných 270 dní nemocenského pojištění pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství, lze v období od 6 týdne před porodem do šestého týdne po porodu čerpat nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Dávky nemocenského pojištění se počítají z denního vyměřovacího základu. Tento zjistíme tak, že vyměřovací základ (hrubá mzda, ze které se odvádí pojistné) v rozhodném období dělíme počtem kalendářních dnů připadajících na toto období. Standardně je rozhodným obdobím 12 předcházejících měsíců. Vaše pojištění (zaměstnání) by však netrvalo tak dlouho. Kdyby pracovní neschopnost vznikla v témže měsíci jako pojištění je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce. Pakliže dojde k vzniku pracovní neschopnosti později, bude rozhodným období období od vzniku pojištění do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž pracovní neschopnost vznikla. Denní vyměřovací základ se upravuje podle tzv. redukčních hranic. V roce 2010 činí první redukční hranice 791 Kč, druhá redukční hranice 1 186 Kč a třetí redukční hranice 2 371 Kč. Redukce se provede tak, že se započte do první redukční hranice 90 % denního vyměřovacího základu, z části denního vyměřovacího základu mezi první a druhou redukční hranicí se započte 60 %, z části mezi druhou a třetí redukční hranicí se započte 30 % a k části nad třetí redukční hranici se nepřihlédne. Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, 66% denního vyměřovacího základu od 31. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti do 60. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti a 72% denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, z takto upraveného denního vyměšovacího základu. Výjimku tvoří rok 2010, kdy činí nemocenské 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Orientačně si lze výši nemocenské (spolu s náhradou mzdy, která náleží od 3. do 14. dne pracovní neschopnosti) spočítat na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-nemocenske-nahrady-mzdy.php?stayform=true.

Nemocenské lze čerpat po dobu 380 dní (podpůrčí doba nemocenského) bez ohledu na to, jak dlouho trvalo zaměstnání, než vznikla pracovní neschopnost (neřeším zde situace, kdy se podpůrčí doba zkracuje pro čerpání předchozích pracovních neschopností spadající do předchozích 380 dní).

Pakliže budete mít nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, budete moci provést volbu rodičovského příspěvku mezi tříletou a čtyřletou variantou. Případně může o rodičovský příspěvek a některou z jeho variant žádat otec, je-li nemocensky pojištěn a po nějaký čas bude čerpat peněžitou pomoc (v mateřství). S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším