RD,změna zaměstnavatele při RD,platba socialního azdravotního pojištění

Dotaz ze dne 3. 8. 2010 23:51.

Otázka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Do 17.7.2010 jsem byla na RD.Během RD jsme se přestěhovali a já ukončila pracovní poměr 31.8.2009,od 1.9.2009 jsem si přivydělavala 4h denně(dohoda o pracovní činnosti)do 31.8.2010.Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění od 18.7.2010?Jak se vypočítává jeho výše,do kdy se musí zaplatit? Mám možnost si dohodu prodloužit,než nastoupím na plný uvezek.

Odpověď

Dobrý den,

vyjdu-li z ustanovení o minimální mzdě a rozsahu vykonávané práce (20h týdně), tak Vám zřejmě práce vykonávaná na základě dohody o pracovní činnosti zakládá účast na zdravotním, nemocenském i důchodovém pojištění. V případě pochybností byste tuto skutečnost měla vyčíst z výplatní pásky (uváděna výše pojistného), popřípadě se můžete informovat u mzdové účetní.

Zvlášť řešit je třeba zdravotní pojištění, jelikož zde si člověk za určitých okolností musí pojištění hradit sám (nemá-li celý měsíc rozhodné příjmy a neplatí za něj pojistné stát) a dále musí někdy počítat s tím, že je mu pojistné dopočítáno do minimální mzdy (pokud byste pracovala za 4 000 Kč měsíčně, mohlo by se stát, že by Vám bylo strženo pojistné jako kdyby jste dostávala 8 000 Kč). Budete-li až do nástupu na plný úvazek pracovat na základě zmíněné DPČ, která Vám zakládá účast na pojištění, nemusíte řešit placení pojistného - toto zajišťuje zaměstnavatel.

Vyděláváte-li si na DPČ méne než 8 000 Kč měsíčně (minimální mzda na plný úvazek) může být pro Vás zajímavé dopředu vědět, zda-li Vám bude či nebude strženo pojistné na zdravotní pojištění v částce odpovídající pojistnému z minimální mzdy. Zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění stanoví, v jakých případech se pojistné nedopočítá do minimálního vyměřovacího základu. Nemohu předvídat všechny potenciální okolnosti, nicméně mimo jiné tento základ neplatí pro osoby, které celodenně, osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, přičemž podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba (nemůže se tudíž toto postavení přiznat zároveň otci i matce). Nemohu posoudit, nakolik je Vaše mzdová účetní obeznámena se skutečností, že případně splňujete tyto podmínky (popřípadě jiné podmínky pro nepoužítí minimálního vyměřovacího základu), takže s ní doporučuji tyto věci probrat a případně doložit potvrzením ze školky, jaká byla délka pobytu dítěte v zařízení.

Důchodové a nemocenské pojištění si je třeba obecně vzato hlídat pouze v tom smyslu, že bez účasti na pojištění nelze počítat s dávkami a výše pojistného rozhoduje o výši následné dávky. Nikdo a nic Vám nebrání, abyste celý život prožila bez důchodového a nemocenského pojištění (narozdíl od zdravotního pojištění, které nás provází "od kolébky po hrob"), ale na druhou stranu pak nelze počítat s dávkami z těchto pojistných systémů. V popsané situaci zřejmě budete mít účast na pojištění a nebudete muset nic doplácet - případné nízké příjmy se projeví akorát tak, že bude nížší i případná dávka.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším