Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odchod do dúchodu
Otázka
Dobrý den ,mám dotaz zda můžu žádat o plný důchod?Je mi 52 let odpracované mám 35let,nárok na důchod bych měla mít v 61letech jsem nar:1959 rok.Mám zdr.problémy s páteří a kolenem a nikde mě nezaměstnají,nemůžu stát u práce,kterou nyni dělám v automobilce.Děkuji za odpovědˇ
Odpověď
Dobrý den,
co se týče starobního důchodu, tak u tohoto důchodového věku lze uvažovat o předčasném důchodu jen když chybí nejvýše 3 roky, takže v dohledné době o této variantě nemá smysl uvažovat.
Z Vaší formulace "plný důchod" však předpokládám, že jste tak jako tak myslela "invalidní důchod" a to pravděpodobně ve III. stupni (III. stupeň odpovídá tomu, co bylo dříve známo jako plný invalidní důchod). Zde má věk význam pouze co do zjištění počtu let pojištění, které potřebujete mít k splnění jedné z podmínek přiznání invalidního důchodu.
Vzhledem k Vašemu věku máte podle současné právní úpravy dvě možnosti:
a) v posledních 10 letech mít alespoň 5 let doby pojištění,
nebo
b) v posledních 20 letech mít alespoň 10 let doby pojištění.
Vzhledem k věku a uváděným odpracovaným letům byste zřejmě neměla problém splnit tyto podmínky podle kterékoliv varianty.
Vedle doby pojištění je však pro přiznání invalidního důchodu zásadní hodnocení zdravotního stavu, či přesněji řečeno výdělečné schopnosti. Proč tyto pojmy rozlišuji? Dvě osoby se stejným postižením mohou mít zcela jiný stupeň výdělečné schopnosti vzhledem ke svým schopnostem, dovednostem a adaptaci na svůj zdravotní stav. V tomto ohledu vychází správa sociálního zabezpečení z lékařského posudku a v návaznosti na odborné závěry pak přizná či nepřizná příslušný stupeň invalidního důchodu:
Pokles pracovní schopnosti o:
a) 70 a více % - invalidní důchod III. stupně, b) 50 až 69 % - invalidní důchod II. stupně, c) 35 až 49 % - invalidní důchod I. stupně, d) méně než 35 % - bez nároku na invalidní důchod.
Nemám jak odhadnout, jaký stupeň poklesu pracovní schopnosti bude přiznán na Vámi zmiňované problémy s páteří a koleny. Osobně bych doporučoval probrat svůj zdravotní stav s ošetřujícím lékařem a bude-li zde šance, zkusit podat žádost o invalidní důchod (lidově řečeno nemáte podáním žádosti co ztratit).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.