Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok na PPM
Otázka
Dobrý den.
Mám dotaz ohledně nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Vím,že musím být za poslední 2 roky aspoň 270 dní pojištěná, abych na ni měla nárok. Chci se ale zeptat, zda se do toho započítává i brigáda, či práce na poloviční úvazek, když budu mít od všeho smlouvu. A také zda je možné, že budu mít smlouvu na poloviční pracovní úvazek na dobu určitou (na rok) a já po 5 měsících zjistím, že jsem těhotná a doktor mi napíše rizikové těhotenství, zda budu mít potom stále nárok na peněžitou podporu v mateřství.
Děkuji
Odpověď
Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává brigáda (pokud šlo o práci na dohodu o pracovní činnosti, pokud však šlo o práci na dohodu o provedení práce, pak se tato doba nezapočítává) i práce v pracovním poměru na poloviční úvazek.
Při rizikovém těhotenství Vám nejspíše lékař napíše pracovní neschopnost. Pro nárok na mocenské bude záležet na tom, zda budete v pracovním poměru nebo „onemocníte“ do 42 dnů od ukončení pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství dostanete v případě, že splníte podmínku účasti na pojištění 270 dnů v posledních 2 letech, budete v pracovním poměru nebo alespoň v 6 měsíční ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru. Pokud nastane tato situace, doporučujeme konzultovat nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství s příslušnou OSSZ.
Za Občanskou poradnu JM Kateřina Čočková