Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
těhotenství a nemocenská
Otázka
Dobrý den, jsem studentkou kombinovaného studia na VŠ, jelikož mi bylo ale 26 let a skončil mi statut studenta, přihlásila jsem se na úřad práce, kde ovšem nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc jsem těhotná a v červnu stejně nastoupím na rodičovskou dovolenou (na mateřskou nárok nemám). Je možné, abych na měsíc nastoupila do zaměstnání a pak nastoupila na nemocenskou až do porodu? Dostanu pak vyplacenu nemocenskou, když bych odpracovala jen měsíc? A kdo za mne bude platit soc. a zdrav. poj.? stát nebo zaměstnavatel? A pokud bych nastoupila do zaměstnání, kde by můj měsíční plat byl 35 000 Kč, jaká bude výše nemocenské, kterou dostanu? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
u nemocenského pojištění zaměstnanců není žádná "čekací doba", po kterou musí trvat zaměstnání, abyste mohla čerpat nemocenskou (něco jiného je čekací doba u peněžité pomoci v mateřství či nemocenské pojištění OSVČ). V zásadě Vám tak skutečně nic nebrání v tom, abyste šla do zaměstnání a následně čerpala nemocenskou. Automaticky jste považována za neschopnou práce šest týdnů před a šest týdnů po porodu, v případě rizikového těhotenství záleží na lékaři. Počátek pracovní neschopnosti musí připadnout do doby trvání pracovního poměru či do 7 kalendářních po jeho skončení, ale následné skončení poměru na dobu určitou následně až na výjimky u některých kategorií pojištěnců (např. osoby pobírající starobní důchod) neznamená, že se ukončí i výplata dávky. Čerpání nemocenské v souvislosti s porodem má navíc tu výhodu, že Vám následně umožňuje zvolit si variantu pobírání rodičovského příspěvku do tří let věku dítěte.
Nejsem si jist, jaké období myslíte svojí otázkou "kdo za mne bude platit soc. a zdrav. poj.?" Za zaměstnance obecně odvádí pojistné zaměstnavatel, ale nikoliv za dobu nemoci. To ovšem neznamená, že byste si pojistné musela hradit sama - stručně řečeno za dobu nemoci neplatí ani zaměstnavatel ani Vy. Bavíme-li se o době po skončení pracovního poměru, tak z logiky věci nemusíme řešit nemocenské a důchodové pojištění (po skončení pracovního poměru již nejste pojištěna), z hlediska zdravotního také nebude problém, jelikož za osoby pobírající nemocenské dávky, hradí zdravotní pojištění stát, pakliže nespadají do jiné kategorie.
Co se týče výše nemocenské, tak orientačně si můžete dávku spočítat pomocí kalkulaček na http://www.mpsv.cz/cs/9918. Vyjdu-li z uváděné částky, šlo by o 563 Kč na den. Musím upozornit, že se vyplácí až od 22.dne. První tři dny neplatí nikdo a 4. až 21. den vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy (krácenou tak, aby zhruba odpovídala nemocenskému), ale pouze pokud jste v danou dobu stále ještě zaměstnancem.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.