zdravotní pojištění

Dotaz ze dne 11. 7. 2011 13:54.

Otázka

Dobrý den, chci nastoupit po mateřské dovolené na zkrácený pracovní úvazek - pouze 6 hodin pracovní doby, abych se mohla věnovat dětem. Zajímá mě, zda zdravotní a sociální pojištění bude za mě platit zaměstnavatel a zda si nebudu muset doplácet toto pojištění. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v první fázi záleží na tom, zda jde skutečně o návrat po mateřské dovolené či o návrat po rodičovské dovolené a zda po návratu do zaměstnání ještě budete mít nárok na rodičovský příspěvek či nikoliv. Dále si dovolím upozornit, že není rozhodující počet odpracovaných hodin, ale zda Váš měsíční příjem dosahuje částky 8 000 Kč (minimální mzda na "plný úvazek"). Teprve při dosažení této částky vychází % srážka pojistného tak, aby obecně nebylo nutné nic doplácet.

Nejprve budu vycházet z toho, že jde o návrat po skončení rodičovské dovolené a ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Záleží zde na tom, jak budete pečovat o děti. Zdravotní pojištění si bez ohledu na příjem nižší než 8 000 Kč nemusíte doplácet (bude Vám sražena jen normální % sazba), pokud budete celodenně osobně a řádně pečovat o jedno dítě do sedmi let věku, nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích, mateřské škole či obdobném zařízení, pokud délka pobytu dítěte nepřesáhne nikdy čtyři hodiny denně. U dítěte plnícího povinnou školní docházku pak samozřejmě není vyžadována osobní péče po dobu návštěvy školy (s výjimkou zařízení s týdenním či celoročním pobytem - u nich podmínka osobní péče z logiky věci splněná není).

Pokud by šlo o návrat po mateřské dovolené, kdy byste ještě mohla čerpat rodičovský příspěvek, byla by situace podobná, ale v podstatných rysech odlišná. Zdravotní pojištění by zde hradil stát (vedle toho co se % sazbou sthne z Vašeho příjmu) na základě skutečnosti, že pobíráte rodičovský příspěvek. K tomu, abyste mohla dále pobírat rodičovský příspěvek se rovněž vyžaduje péče o dítě, ale tato péče je poněkud jinak vymezena. U dětí do tří let věku je v případě pobytu v jeslích, mateřské škole či jiném obdobném zařízení podmínka osobní péče zachována jen za předpokladu, že dítě navštíví toto zařízení nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci. Na druhou stranu se nezkoumá o kolik hodin šlo. Ve srovnání s výše uvedeným tedy není možné, aby dítě chodilo do školky každý den (na čtyři hodiny), ale na druhou stranu je možné, aby dítě chodilo jednou týdně na celý den. U dětí nad tři roky si je pak možné vybrat mezi těmito režimy: buď dítě v daném měsíci navštíví školku maximálně pětkrát (a počet hodin se nebude zkoumat), nebo ji navštíví častěji, ale pak délka pobytu nesmí překročit 4 hodiny. Dále je zde výslovně umožněno, aby se rodič v době, kdy je výdělečně činný, nechal v osobní péči zastoupit jinou zletilou osobou (dítě např. pohlídá babička).

U důchodového a nemocenského pojištění se není nutné bát toho, že by vznikla povinnost něco doplácet. Pojistné se odvádí stejnou sazbou z příjmu 2 500 Kč i 25 000 Kč. Nižší příjem (a tudíž i nižší hrazené pojistné) se projeví tím způsobem, že případné dávky budou nižší.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším