sociální a zdravotní pojištění absoloventů

Dotaz ze dne 1. 9. 2011 18:42.

Otázka

Dobrý den,

potřebovala bych poradit se zdravotním a sociálním pojištěním pro mého syna.Ten ukončil 31.8.2011 studium na SOU.Zaměstnání zátím ještě nemá.Jaký je další postup aby se mu tato dvě pojištění platila?Registrace na ÚP?Nebo má zajít na zdravotní pojišťovnu a sociální úřad?Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ohledně zdravotního pojištění platí, že stát hradí zdravotní pojištění za nezaopatřené děti. Obecně lze u žáků a studentů říci, že nezaopatřeným dítětem je dítě do ukončení povinné školní docházky a poté do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání na střední a vysoké škole.

Dle zákona o státní sociální podpoře se do období soustavné přípravy na budoucí povolání zahrnuje také doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku v němž byla taková zkouška konána a také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia.

Z pohledu zdravotního pojištění přestal být Váš syn státním pojištěncem 31. 8. 2011 (vycházím z předpokladu, že není v jiné kategorii státních pojištěnců např. osoba pobírající některý z důchodů apod.)

Váš syn má nyní dvě možnosti: 1.) Zaregistruje se na úřad práce a stane se tak uchazečem o zaměstnání, který je v evidenci úřadu práce, což pro něj mj. bude znamenat, že se stane opět státním pojištěncem.Pokud by se zaregistroval v průběhu měsíce září, bude za něj pojištění hrazeno za celý měsíc.

2.) Nebude se evidovat na úřadu práce, což není jeho zákonná povinnost. Nicméně bude povinen si hradit zdravotní pojištění sám, stane se tedy samoplátcem. V tomto případě by byl povinen hradit měsíčně 1.080,--Kč. Pokud by tuto povinnost neplnil, vznikl by mu dluh na zdravotním pojištění.

V obou výše uvedených případech je povinen se obrátit na nejbližší pobočku zdravotní pojišťovny a do 8 dnů nahlásit změny, které nastaly tj. buď že se stává samoplátcem nebo že se přesouvá do jiné kategorie státních pojištěnců.

A nyní několik informací k sociálnímu pojištění. Sociální pojištění není na rozdíl od zdravotního pojištění povinné, zároveň v něm existují i tzv. "náhradní doby".

Náhradní doba pojištění je období, ve kterém se neodvádí žádné pojistné, přesto se tyto doby započítávají do potřebných let pojištění pro důchod. A to v případě, že doba pojištění trvala alespoň jeden rok.

Mezi náhradní doby patří mj. také: - soustavně příprava na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole (dále jen "střední škola") nebo vysoké škole v České republice, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před r. 2010, doba studia od tohoto roku se započítává jen pro účely invalidních důchodů

- evidence na úřadu práce po dobu, po kterou uchazeči náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou mu podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku a nezapočítává se do ní doba účasti na pojištění podle § 6 odst. 1 písm. a) a odst.2 a doba výkonu výdělečné činnosti, která podle zvláštního předpisu nebrání zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, a to i když tato činnost zakládá účast na pojištění.

Z výše uvedeného vyplývá, že byl Váš syn účasten na důchodovém pojištění do 31. 8. 2011 z titulu soustavné přípravy na budoucí povolání pro účely případného invalidního důchodu, i zde totiž platí, že doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia nebo dobu uvedenou v písmenu b), pokud dítě po celý kalendářní měsíc nevykonává výdělečnou činnost v rozsahu uvedeném v § 27 ani nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, nestalo-li se studentem vysoké školy se považuje za dobu přípravy na budoucí povolání.

Pokud se nyní zaeviduje na úřadu práce, bude mu po určitou dobu viz výše tato doba počítána jako další z náhradních dob důchodového pojištění.

Jestliže by se nezaregistroval, nevznikla by mu žádná sankce z důvodu neplacení si tohoto pojištění, zároveň však není účasten na důchodovém pojištění.

Pro úplnost dodávám, že by Váš syn v tomto případě neměl vůči Správě sociálního zabezpečení žádnou oznamovací povinnost na rozdíl od zdravotní pojišťovny viz výše.

Další variantou, jak si zajistit účast na důchodovém pojištění je platba dobrovolného důchodového pojištění, jehož základní částka pro rok 2011 činí 1732,--Kč měsíčně.

Lze říci, že výpadek v účasti na důchodovém pojištění v řádech měsíců "nemusí být katastrofa", je ale pravda, že dlouhodobá absence účasti na důchodovém pojištění může znamenat "časovanou bombu" v případě vzniku nároku na invalidní či starobní důchod.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším