Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Invalidita 3.stupně a peněžitá pomoc v mateřství
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Jsem v invalidním důchodu 3. stupně více jak deset let a současně jsem třetím rokem zaměstananá na zkrácený pracovní úvazek.Od března jsem v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství a přibližně po třech měsících mi přestali vyplácet nemocenské dávky. Zajímá mě, zda budu mít nárok na pěněžitou pomoc v mateřství (termín porodu mám letos 30.11.2011)? Pokud ne, kdy mohu nejdříve zažádat o rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda byste měla jako poživatelka důchodu pro invaliditu 3. stupně nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství. Zároveň zmiňujete, že jste tři roky zaměstnaná na zkrácený pracovní úvazek.
Obecně lze říct, že pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit zákonem předepsané podmínky tj. mít splněnou účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dnů za poslední dva roky před možným vznikem nároku na peněžitou pomoc v mateřství a být zároveň účastna nemocenského pojištění (např. na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti, která trvá alespoň 14 dnů a výdělek je vyšší než 2.000,--Kč), případně se ocitat v ochranné lhůtě. Ta činí maximálně 180 kalendářních dnů (její délka se odvíjí od délky zaměstnání. Pokud zaměstnání trvalo méně jak 180 kalendářních dnů, je lhůta rovna délce zaměstnání).
Pokud se tedy podívám na Vaši situaci, neshledávám důvod, kvůli kterému by Vám neměl vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jste v pracovním poměru (u kterého předpokládám účast na nemocenském pojištění, vzhledem k tomu že Vám vznikl nárok na nemocenské), máte splněnou podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dnů za poslední dva roky, přičemž do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává také doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popř. dále trvala pojištěná činnost a doba přerušení pojištění.
Skutečnost že Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství znamená také to, že Vám bude zachována možnost volby rodičovského příspěvku mezi 2.letou, 3.letou či 4.letou variantou. Ohledně 2.leté varianty dále platí, že si ji rodič může zvolit pokud mu vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši nejméně 380 Kč za kalendářní den.
Zároveň si dovoluji upozornit, že od 1. ledna 2011 nastala změna ohledně doby, kdy může být provedena volba čerpání rodičovského příspěvku. Dříve mohl rodič provést volbu do konce 21. měsíce věku dítěte. Nyní se tato doba zkracuje a volba může být provedena jen do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne 9 měsíců svého věku.
Pro úplnost dodávám, že v případě kdy by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je možné požádat o rodičovský příspěvek teprve po vystavení rodného listu dítěte, který je nutné předkládat k žádosti o přiznání rodičovského příspěvku. Dávka se Vám však doplatí zpětně.
Jelikož se od ledna 2012 plánují legislativní úpravy v oblasti rodičovského příspěvku, dovolím si na ně nad rámec Vašeho dotazu upozornit. Dle nové úpravy by mohl rodič průběžně měnit délku čerpání rodičovského příspěvku a jeho výši s ohledem na sociální situaci rodiny, zároveň má každá rodina "strop" tj. částku kterou smí maximálně v průběhu 4 let věku dítěte vyčerpat. Dle zákona by se mělo jednat o částku 220.000,--Kč.
Výši rodičovského příspěvku bude možné měnit jedenkrát za tři měsíce, její výše bude muset být zaokrouhlena na stokoruny a jejím limitem bude výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) – tj. 30násobkem 70% denního vyměřovacího základu, nejvýše však 11 500 Kč/měsíc.
Pokud rodiči vznikl nárok na rodičovský příspěvek před účinností nové právní úpravy, měl by se dle novely rozhodnout, zda chce od 1. ledna 2012 pokračovat v čerpání podle staré právní úpravy, nebo zda bude chtít požádat o změnu čerpání rodičovského příspěvku podle nové právní úpravy.
Stejně jako nyní i v nové právní úpravě bude hrát velkou roli výše denního vyměřovacího základ pro výpočet peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského vypláceného v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Nově by denní vyměřovací základ mohl předložit druhý rodič, takže se při volbě nároku přes pojištění otce nemusí příspěvek účelově přehlašovat "tam a sem".
Bude tedy na rodiči, jak si v daných mezích rozvrhne čerpání příspěvku a jak si ho případně bude během čerpání příspěvku měnit (takže lze např. začít na vyšší částce a pak delší dobu čerpat nižší částku, jelikož si již budete k péči o dítě přivydělávat). Na vyčerpání mají rodiče k dispozici částku 220 000 Kč, přičemž konkrétní částku si může určit podle toho, jak vysoký je již zmíněný denní vyměřovací základ. Rozhodující je zde hranice 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, jelikož rodičovský příspěvek nelze zvolit v částce převyšující tuto hranici (vychází se zde z toho, že tato částka přesáhne 7 600 Kč, vychází-li 70% 30 násobku nižší, použijí se jiná pravidla). Bez ohledu na výsledek výpočtu této hranice pak nelze zvolit čerpání v částce vyšší než 11 500 Kč měsíčně.
Je samozřejmě otázka, v jakém znění bude novela přijata. Je tedy určité vhodné si plánované změny tzv. "ohlídat".
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou