Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rodičovská dovolená - přivýdělek na DPČ
Otázka
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené synovi je 16 měsíců. Mám u svého zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou a rodičovská dovolená mě skončí 25.5. 2013. Nastoupila jsem u svého zaměstnavatele na DPP po odpracování 150 hodin bych měla nastoupit na DPČ na úplně jinou pozici nez mám v pracovní smlouvě na hlavní pracovní poměr. Můj dotaz zní z čeho se mi bude počítat peněžitá pomoc v mateřství když otěhotním a porodím než synovi budou tři roky. Moje účetní tvrdi že se mi PPM bude počítat z té dohody o pracovní činnosti. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
neznám podrobnosti Vaší situace, ale nelze vyloučit, že by Vaše účetní měla pravdu. V zákoně o nemocenském pojištění totiž číhá "past", do které se lze poměrně snadno chytit.
Podle ustanovení § 14 citovaného zákona platí, že pokud zaměstnanec v době trvání zaměstnání zakládajícího pojištění nastoupil do dalšího zaměstnání, které sjednal na dobu pracovního volna v prvním zaměstnání a ve kterém koná práci místo práce v prvním zaměstnání, tak pokud ke vzniku sociální události (v našem případě k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství), dojde za trvání tohoto dalšího zaměstnání, náleží dávky jen z tohoto dalšího zaměstnání.
Naštěstí se tomuto dá poměrně snadno předejít a to buď tak, že se druhé zaměstnání sjedná na jinou dobu, než jen dobu pracovního volna v prvním zaměstnání, nebo tím, že se druhý pracovní poměr včas ukončí.
Nedochází-li k použití výše uvedeného pravidla, tak není důvod, proč byste v době čerpání rodičovské dovolené nemohla v původním zaměstnání nastoupit na další peněžitou pomoc v mateřství. Dávky nemocenského pojištění se za normálních okolností počítají ze dvanácti kalendářních měsíců předcházejících předmětnému měsíci (v tomto případě měsíci nástupu na peněžitou pomoc v mateřství). V popsaném případě by toto období vycházelo na rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Pro výpočet dávky by se proto dohledal nejbližší předchozí kalendářní rok, ve kterém jste měla alespoň 30 tzv. nevyloučených dnů (zjednodušeně řečeno odpracované dny, či dny nenárokového neplaceného volna) a započitatelný příjem.
Vzhledem k tomu, že by došlo k nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství do čtyř let předchozího dítěte a za trvání stejného pracovního poměru, použilo by se dále zvláštní pravidlo, podle kterého se "aktuální" vyměřovací základ srovnává s vyměřovacím základem použitým u předchozího dítěte a následně se dávka počítá podle vyššího základu. Pro úplnost si dovolím upozornit, že vyměřovací základ je pouze výchozí hodnotou pro výpočet dávky. Vzhledem k tomu, že se v průběhu času mění tzv. redukční hranice, může být v průběhu let při stejném vyměřovacím základů přiznávána různě vysoká peněžitá pomoc v mateřství.
Vyloučit nelze ani variantu, že byste čerpala peněžitou pomoc v mateřství jak z nové DPČ (sjednané na dobu neurčitou) tak z původního pracovního poměru. V takovém případě je ovšem nutné, abyste i v rámci DPČ splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu minimálně 270 dnů za poslední dva roky. Přiznání peněžité pomoci z pracovního poměru i DPČ neznamená, že byste dostala dvě dávky, ale že se Vám počítá jedna dávka odpovídající souhrným příjmům.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte. V případě pochybností můžete situaci probrat rovněž s příslušnou správou sociálního zabezpečení (www.cssz.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.