úmrtí a vdovský důchod

Dotaz ze dne 20. 12. 2007 13:19.

Otázka

Dobrý den.

Moji sousedce zemřel manžel. Sama je hospitalizovaná. Požádala mne, abych se informoval jak má postupovat.

Mám tedy dotaz.

Musí se úmrtí manžela někde hlásit, či to provádí nějaký úřad? Jak a kde má ona požádat o vdovský důchod po manželovi? Příjemné svátky přeje Ing. B.L.

Odpověď

Dobrý den,

nezbytně ihned někde ohlašovat úmrtí manžela paní nemusí, zvlášť když je hospitalizována. Měla by však úmrtí svého manžela písemně nahlásit u pronajímatele nebo správce bytu a odhlásit ho tak z evidenčního listu, aby nebyly dále placeny poplatky za služby za jeho osobu. Matriční úřad zašle úmrtní list manžela obvodnímu soudu příslušnému podle trvalého bydliště, který zahájí dědické řízení a pověří jím některého z notářů. Paní pak bude notářem vyzvána k nejrůznějším úkonům (ke zjištění dalších dědiců, majetku v SJM a mimo SJM apod.). Pokud měl manžel nějaké bankovní účty, penzijní nebo životní připojištění, stavební spoření atd., doporučujeme alespoň telefonicky se informovat a zjistit, zda-li není potřeba něco oznámit (finanční prostředky pak budou předmětem dědického řízení). Pokud byl manžel paní zaměstnán, pak je potřeba informovat zaměstnavatele o jeho úmrtí. Vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který: a) byl poživatelem starobního důchodu, plného nebo částečného invalidního důchodu nebo b) splnil ke dni smrti podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod, nebo zemřel následkem pracovního úrazu. Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby má vdova nárok jestliže: a) pečuje o nezaopatřené dítě b) pečuje o nezletilé dlouhodobě zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči nebo o zletilé dítě, které je převážně nebo úplně bezmocné c) pečuje o převážně nebo úplně bezmocného svého rodiče, nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti, nebo o takového rodiče, který je částečně bezmocný a starší 80 let d) je plně invalidní e) dosáhla věku 55 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší

Žádosti o přiznání důchodu sepisuje s občany okresní správa sociálního zabezpečení příslušná podle místa trvalého bydliště žadatele (tedy paní) na předepsaných tiskopisech. Žádost lze také poslat přímo na ústřední Českou správu sociálního zabezpečení. Je nutné mít s sebou: • občanský průkaz váš i zemřelého manžela (pokud jste jej dosud neodevzdala), • oddací list, • úmrtní list, • rozhodnutí o přiznání důchodu manžela (je-li k dispozici), pokud však ke dni smrti nebyl přiznán, pak je žádoucí, abyste předložila doklady prokazující dobu pojištění manžela včetně náhradních dob pojištění, tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod., • rozhodnutí o přiznání důchodu, pokud jej pobíráte (je-li k dispozici).

Přejeme rovněž hezké vánoční svátky a štěstí do nového roku. Pokud by byla zapotřebí nějaká další informace, mezi svátky bude poradna fungovat e-mailově (poradna@spolcest.cz) a telefonicky (tel. 272 95 09 84), je možné se na nás obrátit.

Za Občanskou poradnu JM Kateřina Čočková

Souhlasím se vším