Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zustat v castecnem inv.duch.1.stupne ci prejit do starobniho duch.?
Otázka
Zdravim Vas,obracim se na Vas s tapajicim dotazem me maminky,ktera nar.1953 a v dubnu by mela jit do star.duchodu.Premysli a tape nad tim,zda-li by bylo pro ni vyhodnejsi zustat ve stavajicim invalidnim duchodu 1.stupne,pri cemz si privydelava od 22.8 2011 a jeji cista mzda cini 2000,-,nebo by bylo lepe pro ni, prejit v dubnu do starobniho duch.?Jeji osobni vymerovaci zaklad od roku 1986-2005,ktery byl priznavan od 21.2 2006,cinil 9696,-.V r.2009 od 1.ledna ji plny inval.duch.zvysili na castku 11512,.-.Ve stejny rok 2009 od 16.11 se jeji duchod zmeneny na castecny inval.duchod ,snizil na 6999,-. Dekuji za pomoc.
Odpověď
Dobrý den,
v první řadě si je třeba upřesnit, co je rozuměno pod slovem "výhodnější". Pokud situaci správně chápu, tak v současnosti Vaše maminka volí mezi variantou:
a) přivýdělku (2 000,- Kč) s invalidním důchodem I. stupně (6 999,- Kč)
a
b) přivýdělku (2 000,- Kč) s invalidním důchodem I. stupně (6 999,- Kč) a se starobním důchodem (????,- Kč), přičemž z těchto důchodů by se vyplácel pouze ten vyšší.
Přičemž u variany b) bysme tímto měli "hotovo" zatímco u varianty a) by zůstala možnost podání žádosti o starobní důchod k pozdějšímu datu.
Proč řešit, jestli podat žádost o starobní důchod hned, nebo si počkat? Jde o to, že se procentní výměra starobního důchodu zvyšuje, pokud člověk pracuje po dosažení důchodového věku a to nejrychleji v případě, pokud vůbec nepobírá starobní důchod (za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu). Jde nicméně vždy o "spekulaci" ohledně toho, jak dlouho bude člověk následně důchod pobírat. Spočítat "ideální" variantu, kdy zvýšení o odpracované dny co nejvíce převyšuje ztrátu způsobenou tím, že po nějakou dobu není důchod pobírán, by bylo možné pouze za předpokladu, že by nám bylo dopředu známo datum úmrtí.
Pokud si např. spočítáme, že osobě pobírající starobní důchod 8 005 Kč bude důchod za 90 dnů přesluhování zvýšen o 194 Kč (nejde o univerzálně platná čísla), přičemž v rámci tohoto přesluhování přišla o výplatu cca třech důchodů (celkem cca 24 015 Kč). Musí být následně důchod pobírán přes deset let, aby se "investice" na zvýšené měsíční sazbě vrátila a začala přinášet "zisk".
Pro orientační výpočet můžete zkusit použít kalkulačku na stránkách http://www.mpsv.cz/cs/2435 (pokud máte k dispozici potřebné údaje). Tato kalkulačka Vám rovněž umožňuje si "pohrát" s dobou odpracovanou po dosažení důchodového věku ("přesluhování"), abyste si lépe představily její důsledky.
V případě potřeby prosím doplňte nebo upřesněte svůj dotaz.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanksá poradna o.s. Společnou cestou.