Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nemocenská a ukončení pracovního poměru
Otázka
Dobrý den, je mi 57 roků, jsem třetí měsíc v pracovní neschopnosti, která bude trvat ještě asi půl roku. Chtěla bych se zeptat, jaké důledky by mělo, kdybych nyní podala výpověď nebo ukončila pracovní poměr dohodou (pokud to lze, ze zdravotních důvodů), aby bylo možné přijmout na mnou uvolněné místo nového zaměstnance. Po ukončení nemocenské bych se zaevidovala na úřadu práce na 11 měsíců a následně odešla do předčasného důchodu. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
nejsem si zcela jist, na jaké důsledky se ptáte, takže prosím omluvte, pokud budu mluvit o nečem, co je Vám naprosto zřejmé a naopak vypustím aspekty, které Vás zajímají (v takovém případě upřesněte svůj dotaz).
Pokud ukončíte pracovní poměr výpovědí, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní lhůty (nebylo-li sjednáno jinak, je dvouměsíční a počítaná od začátku měsíce následujícího po doručení výpovědi), respektive v případě dohody skončí pracovní poměr ke sjednanému datu.
Od tohoto okamžiku nebudete zaměstnaná, skončí Vám účast na nemocenském pojištění (je však možné pokračovat ve výplatě nemocenského, pokud, jak předpokládám, nespadáte pod některou z výjimek jako jsou poživatelé starobního důchodu nebo invalidního důchodu třetího stupně) a z hlediska důchodového pojištění Vám nepoběží doba důchodového pojištění, ale tzv. náhradní doba důchodového pojištění, která se při výpočtu výše důchodu započítává pouze 80 %.
Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti se nebudete moci vrátit do zaměstnání, ale budete v evidenci úřadu práce, přičemž po zmiňovaných 11 měsíců půjde opět o náhradní dobu důchodového pojištění (započítávanou 80 %).
Po celou tuto dobu nemusíte mít obavy o zdravotní pojištění - ve všech těchto situacích za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát. Své zdravotní pojišťovně byste nicméně měla vždy nejpozději do 8 dnů nahlásit změny (např. že již nejste státním pojištěncem na základě pobírání nemocenské, ale na základě registrace na úřadu práce).
Následně byste žádala o předčasný důchod, což samo o sobě znamená další krácení výše důchodu. Neuvádíte, k jakému datu by Vám vznikl nárok na "řádný" důchod ani datum Vašeho narození a počet případných dětí, abysme se k tomotu datu mohli dopočítat sami.
Můžeme zde proto uvést toliko to, že předčasné důchody se v současnosti krátí tak, že za každých byť i jen započatých 90 kalendářních dnů chybějících do dosažení důchodového věku krátí procentní výměra důchodu o:
a) 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů,
b) 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne,
c) 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne.
Jde o základní princip, který je v zákoně dále upřesněn.
Je jasné, že ve výsledku budete mít nižší důchod, než v případě, pokud byste dále pracovala až do dosažení důchodového věku. Kolik bude činit rozdíl, není možné takto jednoduše určit, jelikož by se bylo nutné dopočítat k Vašemu výpočtovému základu, což vyžaduje znát v zásadě kompletní údaje z evidence České správy sociálního zabezpečení, přičemž další rozhodné skutečnosti se zjistí až při vyplňování žádosti o důchod (např. péče o dítě do čtyř let věku se dokládá čestným prohlášením až při podání žádosti o důchod) a i pak je výpočet pouze odhadem, jelikož se v mezičase může změnit příslušná právní úprava (kromě toho se minulé výdělky přepočítávájí podle meziročních posunů cen, takže by se obě hodnoty tak jako tak ještě "posunuly").
Podívám-li se na situaci z jiné stránky, nejsem si jist, proč by mělo být nutné ukončit pracovní poměr proto, aby za Vás mohl zaměstnavatel přijmout jiného zaměstnance. Skutečnost, že po dobu celkem osmi měsíců jste v pracovní neschopnosti, není důvod k ukončení pracovního poměru a předpokládá se, že zaměstnavatel na tuto dobu přijmoe zaměstnance na dobu určitou, vypomůže si přes agenturní zaměstnání, přesčasy stávajích zaměstnanců, DPČ, DPP atd.
Nechci rozebírat, ve kterém případě je takovýto postup skutečně komplikovaný (jelikož žádný dostatečně kvalitní pracovník nebude ochoten nastoupit jen na záskok) a v jakém jde o prostý projev "pragmatičnosti" zaměstnavatele, který si chce raději zacvičit nového zaměstnance, než si zacvičit zaměstnance a pak řešit návrat původního zaměstnance (kterého navíc podezírá, že by mohl opět jít na delší pracovní neschopnost).
Tak či onak jde o postup zákonem nedovolený a pracovní poměr nelze ukončit, pokud si to nepřeje sám zaměstnanec (sám dá výpověď či přistoupí na dohodu). V dotaze nicméně nijak nezmiňujete, co Vás motivuje k tomu, abyste uvažovala o takovémto ukončení pracovního poměru, takže se těmto otázkám dost dobře nemohu věnovat. Pokud bych se na věc podíval pouze z pohledu starobního důchodu, tak čím déle jste v pracovním poměru, tím lépe.
V případě potřeby prosím upřesněte, jaké aspekty nastíněné situace jste chtěla řešit, či jinak upřesněte svůj dotaz.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.