Sociální pojištění.

Dotaz ze dne 29. 2. 2012 10:46.

Otázka

Dobrý den, pobírám invalidní důchod I.stupně,současně jsem vykonával nárazově SVČ vedlejší. Nyní jsem dostal výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů-nadbytečnost.Budu evidován na ÚP,s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Otázka1: -musím si pozastavit výkon činnosti OSVČ na živnostenském úřadě nebo postačí pouze oznámení na ČSSZ,místu příslušné ? Otázka 2: -po získání nějaké zakázky dojde zřejmě k opačnému postupu. Budu muset v měsící,ve kterém ji budu vykonávat,platit min.zálohu na důchodové pojištění a státní...jako OSVČ při hlavní činnosti a nebo až na základě podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za příslušný rok ?

Za odpověď Vám děkuji. Mil.

Odpověď

Dobrý den,

pokud chcete být veden v registu uchazečů o zaměstnání na Úřadě práce, je nezbytné samostatnou výdělečnou činnost minimálně pozastavit (přerušit). Je sice pravda, že v současnosti již není obecná povinnost OSVČ živnostenskému úřadu předem oznamovat přerušení živnosti, ale to neznamená, že již živnostenské úřady pozastavení živnosti neřeší. Z pohledu živnostenského zákona tedy živnostenskému úřadu přerušení oznamovat nemusíte, ale ve Vašem případě přerušení oznámit chcete, abyste měl tuto skutečnost oficiálně potvrzenou a doložitelnou pro Úřad práce. Kromě toho je i jednodušší na živnostenském úřadu přerušit živnost přes jednotný formulář, než přerušení oznamovat samostatně všem dotčeným institucím.

Co se týče druhé otázky, tak pokud se odhlásíte z úřadu práce a obnovíte samostatnou výdělečnou činnost, budete opět posuzován jako osoba samostatně výdělečně činná a pokud zde nebude nějaký ze zákonných důvodů, proč považovat tuto výdělečnou činnost za vedlejší, budete považován za osobu vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost se všemi s tím spojenými povinnostmi. V dotazu však zmiňujete, že pobíráte invalidní důchod, takže pokud se dobrovolně nepřihlásíte k nemocenskému pojištění, nevidím důvod, proč by Vaše výdělečná činnost nemohla být posuzována jako vedlejší.

V takovém případě pak záleží účast na důchodovém pojištění (nepředpokládám, že byste se k ní hlásil dobrovolně) a výše případných záloh na Vašem výdělku. Dovolím si zde odkázat na stránky: http://www.jakpodnikat.cz/zalohy-na-socialni-pojisteni.php, které se této problematice blíže věnují.

Nemocenské pojištění je, jak jsem již zmiňoval, u OSVČ dobrovolné a nepředpokládám, že byste se k němu chtěl hlásit (pokud ano, tak se tím automaticky stane vaše samostatná výdělečná činnost HLAVNÍ samostatnou výdělečnou činností).

Zdravotní pojištění se naopak musí platit i kdyby jste nedosahoval výdělku pro účast na důchodovém pojištění, přičemž v druhém roce činnosti se platí zálohy podle předchozího výdělku i v případě, kdy jde o vedlejší činnost (existuje výjimka pro případ souběhu se zaměstnáním, ale nikoliv pro souběh s invalidním důchodem). Otázkou je, jak pojišťovna přistoupí k tomu, zda jde o první či druhý rok podnikání, pokud došlo k takovémuto přerušení živnosti a jejímu následnému obnovení, osobně předpokládám, že při takto krátkém porušení bude vyžadovat, aby se platili zálohy odpovídající výdělkům v předchozím roce, ale o tomto se doporučuji informovat přímo u Vaší pojišťovny, jelikož s touto situací nemám předchozí praktické zkušenosti.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším