Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
na MD
Otázka
Dobry den chtela sem se zeptat jsem na MD na 3 roky z prvnim ditetem ktera mi konci 11.8 2012 jsem tehotna a rozvazala sem pracovni vztah na dohodu jsem v ochrane lhute a na pmm bych mela nastoupit 18.9 v 6 tydnu pred porodem,a chtela sem se zeptat z ceho se mi bude pocitat ppm kdyz sem 3 roky nepracova.a jeste jednu prozbicku bych mela co mam delat od te doby co me skonci MD do ppm mam se hlasi na urad prace?dekuji
Odpověď
Dobrý den,
za předpokladu, že Vám ochranná lhůta pokryje mezidobí od skončení pracovního poměru do doby 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, kdy si můžete určit termín nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám peněžitá pomoc v mateřství počítána z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na první mateřskou (je nutné couvat do minulosti, jelikož v "klasických" posledních 12 měsících jste v dotčeném zaměstnání nepracovala a nezískala výdělek).
Nejednalo by se však o její identickou výši, jelikož se každoročně mění redukční hranice denního vyměřovacího základu, který tak ovlivňují výši dávky a nepůjde ani o zcela přesně stejné období, jelikož při první peněžité pomoci v mateřství se pravděpodobně vycházelo z období posledních 12 měsíců, zatímco při zmiňovaném "couvání" se postupuje po kalendářních rocích.
Vycházím zde z předpokladu, že jste během mateřské, rodičovské či po skončení pracovního poměru nepracovala. Pokud byste si např. nyní našla nové zaměstnání, neřešilo by se čerpání peněžité pomoci v mateřství z Vašeho skončeného zaměstnání z titulu ochranné lhůty, ale přiznala by se Vám peněžitá pomoc v mateřství z aktuálně běžícího zaměstnání.
A nyní k Vámi zmiňovanému mezidobí od skončení pobírání rodičovského příspěvku do doby čerpání peněžité pomoci v mateřství. Nad rámec Vašeho dotazu, si dovolím upozornit, že ve Vaší situaci se již nejedná o skončení rodičovské dovolené, jelikož již nejste zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou (o dovolenou v pravém smyslu může jít pouze do té doby, dokud zde existuje pracovní poměr, ve kterém lze dovolenou čerpat).
Ohledně platby na zdravotní pojištění, by bylo vhodné tuto změnu (tj. skončení pobírání rodičovského příspěvku) nahlásit Vaší zdravotní pojišťovně. Zánikem nároku na rodičovský příspěvek totiž přestáváte být v jedné z několika kategorií státních pojištěnců. Nicméně pokud zůstáváte doma s dítětem (tzv. řádná celodenní péče o dítě mladší sedmi let), či začnete čerpat v září peněžitou pomoc v mateřství, pouze se přesunete z jedné "státní kategorie pojištěnců" do druhé. Nástup na na peněžitou pomoc v mateřství by měl Vaší zdravotní pojišťovně nahlásit Váš bývalý zaměstnavatel, ale nic nezkazíte, pokud si ověříte, že Vás zdravotní pojišťovně řádně převedla do jiné kategorie státních pojištěnců (někdy si tím člověk ušetří nepříjemné překvapení, když se o této skutečnosti pojišťovna nedozví a tak pojištěnci zašle časem výměr dlužného pojistného).
Pro úplnost dodávám, že Dle § 5 odst. 1 písm. r) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Jinými slovy - doba péče o dítě do 4 let je Vám "počítána na důchod" aniž by za Vás bylo hrazeno důchodové pojištění.
Nemocenské pojištění je vázáno na výdělečnou činnost, takže v dotčeném mezidobí na jedné straně nemusíte hradit nemocenské pojištění, ale na druhé straně po uplynutí sedmidenní ochranné lhůty (nemocenská a peněžitá pomoc v mateřství mají různé lhůty) nemůže čerpat dávky nemocenského pojištění (nelze tak např. nastoupit na rizikové těhotenství).
Mám-li výše uvedené shrnout, tak registrovat se na úřadu práce rozhodně není Vaší povinností a vzhledem k výše uvedenému se nemusíte obávat, že pokud zůstanete doma s dítětem, vznikne Vám dluh na zdravotním či sociálním pojištění.
Pokud byste se chtěla na úřad práce hlásit "dobrovolně", např. proto, abyste mohla v mezidobí čerpat podporu v nezaměstnanosti, je třeba upozornit, že zařazení do evidence obyvatel předpokládá, že jste schopna hledat si vhodné zaměstnání a do případného zaměstnání nastoupit a konat práci. Pokud byste tudíž neměla zajištěnou péči o prvorozené dítě či byste nebyla k tomuto zdravotně způsobilá, úřad práce by Vás pravděpodobně odmítl vůbec zaregistrovat.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský
Občanská poradna o. s. Společnou cestou