Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Změna invalidity.
Otázka
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat co týče změny invalidity. Rok a půl jsem pobíral inv. důchod 3.stupně,ten mi byl letos změněn na 1.stupeň. Budu nyní pobírat dávku ktetá mi bude vypočítána? Slyšel jsem,že bych snad měl mít nárok 12 měsíců pobírat částku která byla za 3. stupeň. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud se podíváme do zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění tak v ustanovení § 41 odst. 3 nalezneme, že při změně stupně invalidity se nově stanoví výše invalidního důchodu, a to ode dne, od něhož došlo ke změně stupně invalidity.
Vámi uváděné pravidlo skutečně existuje, ale je "schované" v přechodných ustanoveních a je si třeba dát pozor na to, že dopadá pouze na určité případy.
Byl-li plný invalidní důchod přiznán před 1.1.2010 a při PRVNÍ kontrolní lékařské prohlídce konané po roce 2009 je zjištěn takový stupeň invalidity, který vede ke snížení výše invalidního důchodu, sníží se výše invalidního důchodu až od třinácté splátky důchodu splatné po dni konání této prohlídky .
Nejde tedy o trvalé pravidlo, ale pouze o přechodný režim vztahující se ke změnám v důchodovém pojištění k 1.1.2010. Osoby pobírající důchod byly chráněny pouze v případě snížení při první kontrole. Pokud došlo ke kontrole, která ponechala stávající úroveň důchodu (nově tedy místo plného invalidního důchodu tzv. invalidní důchod III. stupně) a ke snížení došlo až při druhé či jakékoliv další kontrole, nelze již toto pravidlo použít.
Nyní si dovolím trochu obecně vyjádřit ke změně výše důchodu.
Výše procentní výměry nového invalidního důchodu se stanoví jako součin procentní výměry dosavadního invalidního důchodu a koeficientu, který se vypočte jako podíl procentní sazby výpočtového základu za každý celý rok pojištění, která odpovídá novému stupni invalidity a procentní sazby výpočtového základ za každý celý rok doby pojištění původního důchodu.
Lidsky řečeno: je-li pro invalidní důchod III. stupně procentní sazba 1,5 a pro invalidní důchod I. stupně 0,5 procenta, tak se roky pojištění přepočítávají koeficientem 0,3333.
Takže pokud by Vaše současná procentní výměra byla 7 000 Kč, vycházela by při stejné době pojištění nová procentní výměra 7 000 x 0,3333 = 2 333,1 (po zaokrouhlení 2 334 Kč). Procentní výměra se přiznává v částce minimálně 770 Kč a to i kdyby matematicky vycházela nižší.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou