Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
opětovný nástup na nemocenskou
Otázka
Dobrý den. Prosím o radu.Manžel pracuje jako skladník řidič s zařazením rozvozce zboží zákazníkovi.Onemocněl - diagnoza:poškození zádového svalstva. nemocenské dávky pobíral 61 dní.užíval léky,které lékař předepsal a poslední 3 týdny docházel na rehabilitaci 2x týdně,ostatní aplikoval doma. Po této době mu byla nemocenská ukončena a on nastoupil na třídenní pobit na zotavenou na vlastní náklady do Františkových lázní.Potom se vrátil zpět do práce. Byl převeden na třítýdenní dobu do manipulačního skladu.Zde pracoval 9 h.denně s půlhodinovou pausou na svačinu. Tuto namáhavou práci zvládl vykonávat jen dvě a půl směny,protože se úporné bolesti vrátily zpět.Odešel znovu k lékaři,který vystavil pouze neschopenku a odkázal ho na svého obvodního lékaře se slovy:neznám vás a vaši lékařku jen zastupuji po dobu dovolené.A tak se ptám,co máme dělat a jestli nemocenská začíná opět od nuly,nebo jestli existuje nějaká ochraná lhůta.Uvádím,že kromě operace srdce manžel nikdy nestonal,je mu 59 let a v této profesi pracuje bez problémů 12 roků. Za odpověď vám děkujui.
Odpověď
Dobrý den, z Vámi uvedených informací vyplývá, že Váš manžel byl opakovaně uznán dočasně práce neschopným. V situaci kdy byla předchozí dočasná pracovní neschopnost ukončena, začíná ta následující běžet opravdu "od nuly", jak sama uvádíte. Fakticky to znamená, že první dny dočasné pracovní neschopnosti jsou bez nároku na náhradu mzdy, od 3. dne do 21. dne vzniká zaměstnanci nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. Pro účely výpočtu náhrady mzdy se však průměrný výdělek upraví podobně jako tomu je při výpočtu nemocenského tj. dochází k jeho redukci (snížení) dle zákonem upraveného postupu. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnanci zaměstnavatel. Teprve od 22. dne dočasné pracovní neschopnosti začíná vyplácet nemocenské Správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenského činí 60 % denního vyměřovacího základu.
Vámi zmiňovanou ochrannou lhůtu, která by pokrývala období mezi dvěma dočasnými pracovními neschopnostmi náš právní řád nezná. Neznamená to však, že by ochranná lhůta vůbec neexistovala. Naopak, ochranná lhůta se dle Zákona o nemocenském pojištění používá u dvou dávek nemocenského pojištění - u nemocenského a peněžité pomoci v mateřství.
U nemocenského se používá v situaci, kdy dočasné pracovní neschopnosti vznikne po zániku pracovního poměru. Tehdy činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (zaměstnání). Zároveň platí, že v případě kdy pojištění (zaměstnání) trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. V praxi to znamená, že když bývalý zaměstnanec onemocní ve výše uvedené ochranné lhůtě, vznikne mu nárok na nemocenské, které je vypočítáno z denního vyměřovacího základu získaného v zaniklém zaměstnání. Nárok na náhradu mzdy mu však nevzniká, jelikož již není zaměstnancem.
Také Vás zajímá, jak máte dále postupovat. Předpokládám, že manžel již doručil potvrzení o vzniku a trvání dočasné pracovní neschopnosti svému zaměstnavateli. Nyní bude následovat čerpání náhrady mzdy a nemocenského viz výše. V případě kdy by manželova pracovní neschopnost trvala delší dobu (cca. rok), lze začít uvažovat o invalidním důchodu resp. o podání žádosti k příslušné pobočce Správy sociálního zabezpečení. Předtím by bylo vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem o předpokládaném budoucím vývoji manželova zdravotního stavu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou