Nárok na PPM a výpočet její výše

Dotaz ze dne 9. 8. 2012 21:27.

Otázka

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu ohledně nároku na získání PPM a výpočtu její výše. Na mateřskou bych měla nastoupit zhruba v polovině listopadu 2012, termín porodu mám stanovený na konec prosince 2012.

V roce 2011 jsem byla zaměstnaná do 8/2012. Od 9/2012 do konce roku 2012 jsem byla evidována na úřadu práce. V roce 2012 jsem byla zaměstnaná do 4/2012, od té doby až doposud jsem evidovaná na úřadu práce. Podporu v nezaměstnanosti budu pobírat do 9/2012.

Od 10/2012 mám možnost nastoupit jako administrativní výpomoc do soukromé firmy, nabízí mi spolupráci formou dohody o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Ráda bych se zeptala zejména na následující:

1)zakládají obě "dohody" nárok na získání PPM? Je pro mne některá výhodnější? 2) jakým mechanizmem se bude vypočítavat výše PPM? Z posledního zaměstnání nebo jako souhrn příjmů za poslední rok? Jak se potom nakládá s podporou v nezaměstnanosti a dobou evidence na úřadu práce? Započítává se také nebo je to vyloučeno? Na internetu je dostupných mnoho kalkulaček, bohužel mi není jasné, jaké částky do nich vyplnit.

Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pro získání PPM potřebujete splnit dvě základní podmínky, jejichž splnění se zkoumá ke dni nástupu (tedy ke zmiňovanému 1/2 listopadu 2012):

1) získání minimálně 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech

Budeme-li vycházet z období 1/2 listopadu 2010 až 1/2 listopadu 2012, tak zřejmě se splněním této podmínky nemáme problém, pokud tedy Vámi zmiňovaná zaměstnání byla takovými zaměstnáními, které Vám založila účast na nemocenském pojištění.

2) trvání nemocenského pojištění, nebo běh tzv. ochranné lhůty

Účast na nemocenském pojištění Vám zanikla se skončením zaměstnání.

Pokud vyjdu z toho, že ke skončení posledního zaměstnání (4/2012) jste již byla těhotná, běžel Vám od skončení tohoto zaměstnání zvláštní druh ochranné lhůty. Pro účely PPM se totiž nepočítá pouze klasických sedm kalendářních dnů, ale až 180 kalendářních dnů, pokud tedy alespoň tak dlouho trvalo Vaše zaměstnání.

Pokud Vaše zaměstnání trvalo od 1.1.2012 do 30.4.2012, začala Vám následně běžet ochranné lhůta v délce 121 dnů (31+29+31+30), což Vám, pokud dobře počítám, vystačí pouze do 29. srpna.

Jinými slovy, pokud nezískáte nové nemocenské pojištění, budete k 1/2 listopadu bez nemocenského pojištění či ochranné lhůty a tudíž následně bez PPM.

Nyní k Vašim otázkám:

1) pro získání PPM potřebujete získat nemocenské pojištění, není podstatné, zda ho získáte prostřednictvím DPČ či DPP.

U jednotlivých dohod se však liší podmínky pro vznik nemocenského pojištění. Pro získání nemocenského pojištění u DPP je nutné mít měsíční výdělek vyšší než 10 000 Kč, zatímco u DPČ stačí výdělek 2 500 Kč. Má-li být výdělek vyšší než 10 000 Kč je v zásadě jedno, jakou dohodu si vyberete, pokud by měl být výdělek nižší, potřebujete k získání PPM mít uzavřenou DPČ.

2) I když se pro splnění podmínky 270 dnů v posledních dvou letech započítává několik zaměstnání, pro výpočet dávek se použije vždy pouze aktuální zaměstnání. V popsaném případě se Vám tudíž bude počítat dávka ze zmiňované DPČ nebo DPP (vycházím z předpokladu, že výdělek bude postačovat na vznik účasti na nemocenském pojištění) a to konkrétně z měsíce října (vycházím z toho, že zaměstnání vznikne k 1. říjnu a v listopadu nastoupíte na PPM).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším