Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Kdo bude za mě platit odvod na zdravotní pojištění?
Otázka
Dobrý den, jsem ČID 2.stupně,vedená na ÚP již pět let.Nyní mám nastoupit do zaměstnání,ale nevím jestli to ze zdravotních důvodu budu zvládat.Mohlo by se stát ,že bych byla nucena ukončit pracovní poměr.V tom případě mě zajímá,zdali by mě ÚP znovu zaregistroval i v případě ,že nemám odpracovaný celý rok? Když mě nezaregistruje,musím si platit zdravotní pojištění ze svého ČID? Od ÚP nepobírám nic,jen příspěvek na bydlení a bojím se, že i o tento příspěvek bych tím pádem přišla.
Děkuji za odpověď, s pozdravem Pavla
Odpověď
Dobrý den,
jestliže jste poživatelkou invalidního důchodu, zdravotní pojištění za Vás hradí stát. Proto pokud přijdete o zaměstnání, bude zdravotní pojištění za Vás hrazeno.
Úřad práce Vás v případě rozvázání pracovního poměru jako uchazeče o zaměstnání nejspíše znovu zaeviduje. Překážkou by bylo, pokud by s Vámi zaměstnavatel ukončil vhodné zaměstnání zprostředkované úřadem práce z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k Vámi vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, a nebo pokud byste bez vážného důvodu ukončila sama nebo na základě dohody se zaměstnavatelem vhodné zaměstnání zprostředkované úřadem práce. Tyto podmínky jsou vázané na zaměstnání, které by Vám zprostředkoval úřad práce.
Otázkou je, zda-li byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, k tomu Vás však odkáži na podrobné informace na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch . Zde se sleduje odpracovaná doba aj.
Příspěvek na bydlení se poskytuje v závislosti na výši příjmu a výši nákladů spojených s bydlením, proto odchod ze zaměstnání a případné nezaevidování se na úřadu práce není důvodem pro jeho odejmutí.
Hodně štěstí v nové práci
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou