Zčeho se vypočítá náhrada mzdy a nemocenské po 20 dnech TPP

Dotaz ze dne 18. 11. 2012 10:13.

Otázka

Prosím Vás o informaci z čeho se vypočítá náhrada mzdy a něm nemocenská,jestliže jsem 20 dnů v trvalém pracovním poměru, ale před tím jsem byl vedený na úřadu už rok bez podpory.Mám jít totiž na operaci a bojim se ne jen oztrátu nového zaměst- nání ale i oto že nevím jak na tom budu finančně v případě nemocenských dávek. Děkuji Vám za včasnou odpověď´.

Odpověď

Dobrý den,

budu se postupně snažit odpovědět na Vaše dotazy ohledně výpočtu nemocenského a náhrady mzdy.

Náhrada mzdy - první dny dočasné pracovní neschopnosti jsou bez nároku na náhradu mzdy. Od 4. dne do 21. dne vzniká zaměstnanci nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. Pro účely výpočtu náhrady mzdy se však průměrný výdělek upraví podobně jako tomu je při výpočtu nemocenského tj. dochází k jeho redukci (snížení) dle zákonem upraveného postupu více viz níže.

Průměrný výdělek se vypočítá z příjmu, kterého zaměstnanec dosáhl v rozhodném období tj. není-li stanoveno jinak v předchozím kalendářním čtvrtletí. Např. pokud bychom chtěli za měsíc listopad stanovit pro účely výpočtu náhrady mzdy průměrný výdělek zaměstnance, budeme vycházet z příjmů, které dosáhl v období červenec - září (tj. 3. kalendářní čtvrtletí). V případě že zaměstnanec u zaměstnavatele odpracoval méně jak 21 dnů bude se vycházet z pravděpodobného výdělku. Pravděpodobný výdělek se zjistí buď z hrubé mzdy (platu), které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, nebo z hrubé mzdy (platu), které by zřejmě dosáhl.

Nemocenské - je počítáno z denního vyměřovacího základu, který se vypočítává ze započitatelného příjmu, kterého pojištěnec dosáhl v rozhodném období (obvykle se jedná o období 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla sociální událost). Ten se následně dělí počtem „započitatelných“ (tj. nevyloučených dnů) kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem se dále upravuje (redukuje) dle zákonem stanovených redukčních hranic více viz http://www.mpsv.cz/cs/7

V případě že od počátku účasti na pojištění v daném pracovním poměru uplynulo 20 dnů, platí následující: „Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce. a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým zaměstnání skončilo.“

Jinými slovy – nemocenské se Vám bude vypočítávat ze základu/výdělku, kterého jste dosáhl od vzniku pracovního poměru.

Vzhledem k dosavadní délce Vašeho pracovního poměru, předpokládám, že jste dosud ve zkušební době. Jedná se o období, kdy zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Platí zde však jedna výjimka - zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Po uplynutí této lhůty již zaměstnanec chráněn není. Podotýkám, že zrušením pracovního poměru se automaticky neruší dočasná pracovní neschopnost (pokud nadále trvá). Délka zkušební doby se prodlužuje o dny pro které zaměstnanec nekoná práci a o dny celodenní dovolené.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším